O sztuce ze słynnym rzeźbiarzem Jerzym Kaliną
Artysta wyjaśniał, że obecnie malarstwo współczesne zostało rozproszone na różne media i nie jest jedynie ograniczone do płótna naciągniętego na ramy, pomalowanego farbami. To nie jest też kwestia rozróżnienia na np. malarstwo olejne, akwarelę czy gwasz. Jest to raczej kształt naszej wrażliwości, naszego widzenia, ale przede wszystkim widzenie kształtowane poprzez myślenie.
Jerzy Kalina podkreślał, że na kształtowanie wrażliwości na kolory wpływ ma miejsce, w którym się urodziliśmy i wychowaliśmy. - Nam jako dzieciom się mówi, że to jest czerwone, a to niebieskie, a potem wiemy doskonale, że w zależności od tego, gdzie żyjemy, jakie jest światło, jakie jest otoczenie, zmienia się cała nasza aura, w której jesteśmy. Jak ktoś się rodzi na południu Włoch z pewnością będzie miał zupełnie inne widzenie kolorów i współbrzmienia tych kolorów z otoczeniem i zawsze będzie ono przepojone światłem - wyjaśniał artysta. - W Polsce aura jest uprzywilejowana, bo sprzyja widzeniu malarstwa nie jako zjawiska plastycznego, a bardziej jako psychicznego. I malarstwo to jest moim zdaniem zjawisko psychiczne - opowiadał Jerzy Kalina.
Dlaczego, według artysty, malarstwo jest podobne do muzyki? Dlaczego Jerzy Kalina zainteresował się rzeźbą, filmem i scenografią? Czy dalej w zamierzeniu malarza sztuka powinna komentować rzeczywistość? Czy patriotyzm można łączyć ze sztuką? O tym w nagraniu audycji.
***
Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą
Rozmawiał: Dawid Dziedziczak
Gość: Jerzy Kalina (rzeźbiarz, performer, malarz)
Data emisji: 7.10.2019
Godzina emisji: 17.30
am/pg