Jazz w literaturze i literatura jak jazz
Po ponad 20 latach od premiery ukazała się w Polsce książka "Please kill me. Punkowa historia punka" Gillian McCain i Legsa McNeila. Było to pretekstem do zastanowienia się w audycji nad punkiem jako zjawiskiem kontrkulturowym.
- Punk jest jednym z odłamów konkultury. Był na tyle mocny, ponieważ wiązał się z absolutną negacją - muzyczną, estetyczną, tekstową. Mimo, że muzyka czerpała z korzeni rockowych - tłumaczył Paweł Dunin-Wąsowicz, pisarz i wydawca.
Dla dr. Xawerego Stańczyka punk jest zjawiskiem, które czerpało z różnych nurtów z przeszłości, tworząc z nich coś świeżego i wybuchowego. - Myśląc o punku jako pewnym stylu muzycznym, który pojawił się w latach 70. dobrze pamiętać, że ten styl, podobnie jak i moda czy poezja punkowa, to wszystko bardzo czerpało też z przeszłości, było bardzo eklektyczne. Dla wielu punkowych twórców bardzo ważny był chociażby Rimbaud - podkreślał poeta i kulturoznawca.
Skąd wziął się punk i kiedy się zaczął? Czy był on nihilistycznym buntem młodych czy może czymś więcej? Na czym polegała polska specyfika tego ruchu? O tym w nagraniu audycji.
***
Tytuł audycji: Dwukropek
Prowadzi: Piotr Kofta
Goście: Paweł Dunin-Wąsowicz (pisarz, wydawca), Grzegorz Brzozowicz (dziennikarz muzyczny), dr Xawery Stańczyk (poeta, kulturoznawca, znawca kultury alternatywnej)
Data emisji: 23.03.2018
Godzina emisji: 21.30
pg/kul