Wbrew stereotypowemu spojrzeniu na stolicę lat 50., którą często określa się poprzez brzydką architekturę z Pałacem Kultury i Placem Konstytucji na czele, Jan Łoziński chciał pokazać pewien fenomen tego czasu. Była to bowiem epoka wyzwolenia ogromnej energii mieszkańców, którą najlepiej opisuje napis na jednym z budynków: "cały naród buduje swoją stolicę".
– Ludzie po wojnie szybko się zregenerowali. Bardzo byli spragnieni normalności – tłumaczyła Magdalena Hartwig z Narodowego Archiwum Cyfrowego. – Chcieliśmy pokazać wiele aspektów życia w stolicy. Sporo fotografii w albumie przedstawia warszawską codzienność – dodała.
O tej codzienności opowiadał syn Stefana Rassalskiego, fotografa i autora większości zdjęć w pierwszej części albumu "Warszawa. Lata 40.". Bożydar Rassalski wspominał m.in., że jako kilkuletni chłopiec był ostatnią osobą, która uścisnęła dłoń króla Zygmunta.
***
Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki
Przygotowała: Aldona Łaniewska-Wołłk
Goście: Bogdan Szymanik (dyrektor wydawnictwa Bosz), Jan Łoziński (redaktor albumu "Warszawa. Lata 50."), Katarzyna Kalisz i Magdalena Hartwig (Narodowe Archiwum Cyfrowe), Bożydar Rassalski
Data emisji: 9.12.2014
Godzina emisji: 15.00
mc/bch