Czytamy "Dzienniki" Woroszylskiego
Niedawno nakładem Ośrodka KARTA ukazały się "Dzienniki 1953–82" Wiktora Woroszylskiego. Autor ten przeszedł drogę charakterystyczną dla wielu polskich intelektualistów w drugiej połowie XX wieku: od uwikłania w komunizm do czynnego sprzeciwu wobec niego. Był nie tylko świadkiem, ale i uczestnikiem wielu kluczowych dla powojennej historii zdarzeń, także wpływając na ich przebieg.
- Publikacja zapisków ojca była dla mnie trudną decyzją, ale przekonano mnie, że będą one stanowić ważne źródło wiedzy na temat czasów PRL-u widzianych oczami dobrego obserwatora - powiedziała w audycji "O wszystkim z kulturą" Natalia Woroszylska.
Redaktorka obszernego tomu zapisków poety, dr Agnieszka Dębska zapewniła, że przy doborze materiału przeznaczonego do publikacji kierowała się jego wartością historyczną. - Brałam pod uwagę wszystko to, co wydawało mi się ważne publicznie, co dotyczyło spraw społecznych, politycznych czy literackich. Dziennik jest też panoramą środowiska, w którym żył Wiktor Woroszylski, ludzi którzy go otaczali - powiedziała gość audycji.
O tym, że poeta był świetnym obserwatorem życia i to ono stało się jednym z podstawowych tematów dziennika; o jego drodze do niezależności od przychylności partyjnych kacyków PRL-u, o braku zgody na komunistyczne kłamstwa, nadużycia i zbrodnie w nagraniu audycji.
***
Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą
Prowadzi: Wacław Holewiński
Goście: Natalia Woroszylska (córka poety), dr Agnieszka Dębska (redaktorka "Dzienników")
Data emisji: 24.10.2017
Godzina emisji: 18.00
mko/kk