"Pokonała nas wewnętrzna cenzura"

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2018 09:00
- Wszyscy koledzy zostali w stanie wojennym bez pracy. Redakcję zamknięto, więc spotykaliśmy się w kawiarniach. W końcu zaczęliśmy wydawać pismo i jakoś to szło. Do czasu - mówiła w Dwójce Wiesława Wierzchowska.
Audio
  • Sławka Wierzchowska - szkice do autoportretu (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Wiesława Wierzchowska
Wiesława WierzchowskaFoto: PR

zdjecie1200.jpg
Odczytane z serwetki, kopert, skrawków gazet. Nieznane wiersze Herberta

Ceniona przez środowisko krytyk i historyk sztuki, pracowała na Uniwersytecie Warszawskim a potem w Zachęcie. Współredagowała pismo "Projekt". Współtworzyła Galerię Krytyków. W czasie stanu wojennego przeszła na wcześniejszą emeryturę i uczestniczyła w pozaoficjalnym życiu wystawienniczym.

- Wiele pism zostało zlikwidowanych, my dostaliśmy szansę i mieliśmy zdecydować, czy będziemy pismo wydawać. Zdecydowaliśmy, że będziemy je robić i się zaczęło. Wcześniej, poza państwową cenzurą nikt się do nas nie wtrącał. Teraz wprowadzono nam cenzurę wewnętrzną. Przez dwa numery jakoś szło, ale gdy kazano nam zdjąć artykuł o krzyżach kwietnych układanych przez ludzi na Placu Zwycięstwa od początku stanu wojennego, wszyscy złożyli wymówienia - opowiadała w audycji Wiesława Wierzchowska.

Przez bliskich i znajomych nazywana Sławką, jest autorką wywiadów z wybitnymi polskimi artystami plastykami (m.in. z Nowosielskim, Czapskim, Mitorajem, Lebensteinem) i krytykami sztuki. W 1989 nakładem drugoobiegowego wydawnictwa "Film i literatura" w książce zatytułowanej "Sąd nieocenzurowany" ukazały się robione przez nią od stanu wojennego wywiady z krytykami sztuki. Opowiada o tych latach w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Prowadzi: Anna Lisiecka

Gość:  Wiesława Wierzchowska (krytyk i historyk sztuki)

Data emisji: 7.02.2018

Godzina emisji: 21.30 

mko/mz

Czytaj także

Czym Stanisław Fijałkowski zachwycił Nowy Jork?

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2017 17:00
- Jego malarskie wypowiedzi są głębokie, ale bez napuszenia. Jego obrazy mają siłę rozmowy intymnej, ale nie przesłodzonej i nie trywialnej - o pracach zgromadzonych na nowojorskiej wystawie "Młody człowiek planuje podróż" opowiadał jej kurator Marek Bartelik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sztuka w Królestwie Polskim. Artyści zyskują nową rangę

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2018 14:00
- Okres 1815-1830 to ważny moment dla kształtowania się miejskiej klasy inteligenckiej, przedtem nie istniejącej w Polsce. Artyści stają się jej istotnym elementem - opowiadała prof. Maria Poprzęcka w drugiej z cyklu audycji poświęconych sztuce polskiej dwóch ostatnich stuleci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Małżeństwo Arnolfinich". Kogo namalował Johannes van Eyck?

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2018 15:15
W przypadku tego obrazu, zwyczajowo nazywanego "Małżeństwem Arnolfinich", pewne jest tylko jedno: namalował go Johannes van Eyck, znakomity malarz niderlandzki, w 1434 roku.
rozwiń zwiń