"Dzieduszycka była prekursorką kobiecego reportażu"

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2018 08:43
- Kobiety jej czasów dokumentowały swoje wyprawy w formie dzienników. Nie były to jednak zapiski czynione tylko na prywatny użytek. Ewa Dzieduszycka publikowała na łamach Wędrowca zanim jeszcze narodził się reportaż - mówiła w Dwójce dr hab. Lena Magnone.
Audio
  • Hrabina globtroterka. Historia Ewy Dzieduszyckiej (Spotkania po zmroku/Dwójka)
okładka książki Podróżniczka
okładka książki "Podróżniczka"Foto: materiały prasowe

michał siedlecki jawa 1200.jpg
Latające żaby i smoki. Michał Siedlecki na Jawie

Bohaterką "Spotkań po zmroku" była pisarka, która na początku XX wieku zwiedziła północną Afrykę, Indie, Palestynę, Grecję, Rumunię oraz większość krajów europejskich. Jako pierwsza Polka udokumentowała swoją podróż do Indii w formie książki "Indye i Himalaje" wydanej w 1912 roku we Lwowie. 

- Wyprawom w świat sprzyjały przemiany cywilizacyjne, dzięki którym podróże były bardziej dostępne i łatwiejsze. Impulsem do dalekich wyjazdów były dla Ewy Dzieduszyckiej jej wizyty w krajach Europy Zachodniej i doświadczenia wyniesione z wielkich muzeów, w których zetknęła się z dorobkiem europejskiej kultury. Podróżując po świecie prowadziła zapiski nie siląc się jednak na jakieś uogólnienia lecz ogniskując opowieść wokół własnych wrażeń - powiedziała dr. hab. Lena Magnone.

Wspomnienia Ewy Dzieduszyckiej, zawarte w wydanej niedawno przez Wydawnictwo Literackie książce "Podróżniczka", ukazują wydarzenia z perspektywy indywidualistki i feministki - kobiety odważnej, ciekawej świata, która swymi pomysłami i pasjami zdecydowanie wyprzedzała swoją epokę.

Czy pasja podróżnicza Ewy Dzieduszyckiej wynikała z rodzinnej tradycji? Jakie obserwacje poczynione podczas wypraw uważała za najbardziej cenne? Które ze zjawisk społecznych, na jakie się natknęła uważała za oburzające? O tym w nagraniu audycji.

Osoba Ewy Dzieduszyckiej była też pretekstem do ukazania postaci innych podróżniczek przełomu XIX i XX wieku - Reginy Salomei Pilsztynowej, Anny Neumanowej, Heleny Pajzderskiej (Hajoty), Marii Czaplickiej, Jeleny Dimitrijevic, Sofii Jabłońskiej czy... Marii Konopnickiej.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Prowadzi: Kinga Michalska

Goście: Małgorzata Dzieduszycka-Ziemilska (wnuczka Ewy Dzieduszyckiej) oraz dr hab. Lena Magnone (polonistka z Uniwersytetu Warszawskiego, specjalistka od literatury kobiecej).

Data emisji: 16.05.2018

Godzina emisji: 21.30

mko/bch

Czytaj także

Seweryna Szmaglewska. Piętno obozu śmierci

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2017 14:00
W "Literackich portretach" Wacław Holewiński opowiadał o pisarce, na której twórczości zaważył koszmar lat spędzonych w niemieckim obozie koncentracyjnym KL Auschwitz-Birkenau.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Na wschód od zachodu". Wojciech Jagielski: to nie jest książka o hipisach

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2018 13:54
- Nie myślałem o żadnej antologii hipisowskiej. Natomiast to hipisi byli tymi, którzy jako pierwsi masowo ruszyli na Wschód, w dodatku nie w poszukiwaniu zarobku czy przygody, tylko czegoś szczególnego - mówił w Dwójce Wojciech Jagielski, autor książki "Na wschód od zachodu".
rozwiń zwiń