Ballady wojenne Stanisława Rembeka

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2016 13:00
W audycji "Spotkania po zmroku" rozmawialiśmy o życiu i twórczości autora m.in. "Wyroku na Franciszka Kłosa" oraz "Ballady o wzgardliwym wisielcu".
Audio
  • Ballady wojenne Stanisława Rembeka (Spotkania po zmroku/Dwójka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Pixabay/domena publiczna

Podczas pierwszej wizyty Stanisława Rembeka w siedzibie Związku Literatów i jednocześnie PEN Clubie, który mieścił się przy ulicy Pierackiego w Warszawie (obecnie Foksal), Karol Irzykowski miał powiedzieć: "Uważajcie młodzi: jest Beck, jest Szembek, ale za kilkadziesiąt lat będzie tylko Rembek".

I rzeczywiście, twórczość tego pisarza znajduje się w bibliotekach, była w znakomitej większości adaptowana dla Polskiego Radia. Można jednak odnieść wrażenie, że Stanisław Rembek przez dużą część czytelników został zapomniany. Niesłusznie, był bowiem twórcą o ciekawym życiorysie, który swoimi pomysłami wyprzedził choćby Remarque'a. Uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej oraz wojnie obronnej 1939 roku, a jego twórczość w dużej mierze dotyczyła czasów wojen, które przedstawiała w oryginalny i skomplikowany sposób, co z uznaniem podkreślano.

Dlaczego przez kilkadziesiąt lat był niemal zupełnie nieobecny w literackim obiegu? Z jakich powodów warto w 2016 roku powrócić do jego twórczości? O tym w nagraniu rozmowy.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: Wacław Holewiński (redakcja literacka Dwójki)

Data emisji: 24.11.2016

Godzina emisji: 22.00

jp/mz/mc

Czytaj także

Tomasz Burek. Mistrzostwo w literaturze

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2016 14:30
W audycji rozmawialiśmy z krytykiem literackim i eseistą, który otrzymał Nagrodę Honorową Środowiska "Topoi" - "Mistrz".
rozwiń zwiń