"Wodnikowe wzgórze". Oskarżenie rzucone ludzkości

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2017 12:45
- Ta książka uświadamia, że ludzka działalność zabija całe pokolenia zwierząt, że tylko z dala od człowieka zwierzęta są w stanie znaleźć swój własny raj - mówiła o legendarnej książce Richarda Adamsa literaturoznawczyni Anna Czernow.
Audio
  • Rozmowa o książce "Wodnikowe wzgórze" (Spotkania po zmroku/Dwójka)
W świecie Adamsa króliki mają imiona, zorganizowaną społeczność, obyczaje, własną mitologię, język, a nawet poezję. Mają też coś absolutnie wyjątkowego  dar przewidywania przyszłości
W świecie Adamsa króliki mają imiona, zorganizowaną społeczność, obyczaje, własną mitologię, język, a nawet poezję. Mają też coś absolutnie wyjątkowego – dar przewidywania przyszłościFoto: Pixabay/tpsdave

Książkę "Wodnikowe wzgórze" pokochały miliony ludzi na całym świecie. Richard Adams stworzył dzieło uniwersalne, trafiające do serc czytelników bez względu na wiek. Anna Czernow zwracała uwagę na ekologiczny wymiar powieści, w której grupa królików szuka nowego domu. - W jego książce króliki rozumieją swoich naturalnych wrogów, którzy działają zgodnie z instynktami. Złem wcielonym jest człowiek, który jako jedyny mieszkaniec Ziemi ma na celu jej zniszczenie - zauważała Anna Czernow.

Literaturoznawczyni zwracała uwagę, że Adams, opisując różne królikarnie, krytykował formy ludzkiej cywilizacji, które oderwane od natury ściągają na człowieka zagładę. Czernow opowiadała też o króliczej mitologii, którą pisarz wzorował na wierzeniach ludów pierwotnych.

O swoich wrażeniach z lektury "Wodnikowego wzgórza" opowiadał też pisarz Marek Oramus. - Dorosły zwraca w tej książce uwagę na zupełnie inne rzeczy niż dziecko.

Richard Adams zmarł 24 grudnia 2016 roku.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Przygotowali:  Aldona Łaniewska-Wołłk

Goście: Anna Czernow (literaturoznawczyni), Marek Oramus (pisarz)

Data emisji: 18.01.2016

Godzina emisji: 21.30

bch/jp

Czytaj także

"Angole" - jak Polacy najechali Wielką Brytanię

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2015 19:00
Polscy "kolonizatorzy" wybrali najbardziej odległy kulturowo i emocjonalnie kraj, jaki mogli sobie wyobrazić. Opowiadają o tym "Angole" Ewy Winnickiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Julian Barnes i angielsko-francuska kuchnia

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2016 16:10
W "Drodze przez mąkę" rozmawialiśmy o twórczości - i obecnych w niech wątkach kulinarnych - Juliana Barnesa, pisarza i eseisty.
rozwiń zwiń