Zagadkowy "Pan Tadeusz" - przed słuchowiskiem

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2015 20:58
W związku ze zbliżającą się premierą radiowej adaptacji Mickiewiczowskiego poematu, zapytamy Państwa o niektóre szczegóły dzieła.
Obraz Polonez pod gołym niebem Kornelego Szlegla (18191870). W podobny sposób odtańczono poloneza w dziele Adama Mickiewicza
Obraz "Polonez pod gołym niebem" Kornelego Szlegla (1819–1870). W podobny sposób odtańczono poloneza w dziele Adama MickiewiczaFoto: wikimedia/cc

Słuchowiskiem uczcimy Święto Niepodległości, a w "Zagadkowym kwadransie" postanowiliśmy przypomnieć fragmenty wybranych archiwalnych nagrań w formie czytanej przez wybitnych aktorów. Najstarsze dźwiękowe rejestracje ksiąg "Pana Tadeusza" pochodzą z lat pięćdziesiątych. Radiowym wydarzeniem był maraton z "Panem Tadeuszem" z 1998 roku, który zaowocował cennymi nagraniami.

Pytania konkursowe dotyczyć będą pewnych realiów, które być może umknęły naszej uwadze podczas lektury lub po prostu zostały zapomniane.

***

Na "Zagadkowy kwadrans" zapraszamy w niedzielę (8.11) w godz. 11.30-11.45. Program poprowadzą Iwona Malinowska i Anna Sieradzan.

mc/gs

Czytaj także

Radiowy "Pan Tadeusz". Grzebanie w epopei

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2015 10:56
– "Pan Tadeusz" nigdy nie był dla mnie dziełem marmurowym, lecz opowiadał o tym, co bliskie i codzienne – mówił Mikołaj Grabowski, reżyser radiowej adaptacji epopei.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tetmajer. Namiętny poeta, urodzony pesymista

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2015 13:00
– Nie ulega wątpliwości, że Kazimierz Przerwa-Tetmajer był pierwszym dekadentem – mówił Tadeusz Januszewski, autor biografii jednego z najpopularniejszych poetów Młodej Polski.
rozwiń zwiń