Oni po prostu kochają się nienawidzić!

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2012 11:30
Co Anglicy mają z setek lat wkurzania Francuzów? A co Francuzi z wiecznego zblazowania okazywanego tym zza Kanału La Manche?
Audio
  • Co Anglicy mają z setek lat wkurzania Francuzów?
Winston Churchill i Charles De Gaulle w 1944 roku
Winston Churchill i Charles De Gaulle w 1944 rokuFoto: wikipedia commons/domena publiczna

Czy Francuzi zdobyli Anglię w 1066 roku? Nie, to byli Normanowie! Czy gilotynę wynalazł doktor Guillotin? Ależ nie, wymyślono ją w Yorkshire! A czy bąbelki w szampanie to dzieło słynnego Dom Pérignon? W żadnym wypadku, szampan francuską ma jedynie nazwę, a w rzeczywistości jest dziełem Anglików!

Gościem Hanny Marii Gizy był Stephen Clarke, autor książki "Tysiąc lat wkurzania Francuzów” w której obala rozmaite mity związane z wyobrażeniem Francuzów o samych sobie. A mimo to wciąż Francuzi pozwalają mu mieszkać w swoim kraju. Czemu? Jak żartobliwie mówi, bo nie znają jego paryskiego adresu.

Na poważnie odpowiada, Francuzi lubią jak się o nich mówi, nawet gdy się ich krytykuje. To okazja dla nich powiedzieć z dumą „tacy właśnie jesteśmy”. – Zresztą staram się ich krytykować z humorem, gdy zaś oni kogoś krytykują są bardzo złośliwi - mówi Stephen Clarke.

Zaszłości między Anglią i Francją sięgają setek lat wstecz, a jednocześnie wciąż wpływają na działania polityków, a przynajmniej na to co mówią. Jak przypomina gość "Sezonu na Dwójkę" gdy premier Wielkiej Brytanii spotkał się z olimpijczykami po tegorocznej rywalizacji w Londynie najdłużej był oklaskiwany po stwierdzeniu, że Anglia zdobyła więcej medali niż Francja.

Jednym z największych wrogów Francuzów był książę Wellington, a właśnie jego obraz zobaczy każdy Francuz, gdy wejdzie do brytyjskiej ambasady w swoim własnym kraju. To nie żart. To właśnie książę kupił przed laty dom, w którym znajduje się ambasada, to on był pierwszym ambasadorem Anglii we Francji i do dziś jego obraz tam wisi.

Co Anglicy kochają we Francuzach? Upodobanie do dobrego jedzenia, nasze nie jest najlepsze – konstatuje gość Hanny Marii Gizy, elegancję i upodobanie stylu. Co Francuzi cenią w Anglikach, ich kulturę popularną, której jak ironicznie ocenia Stephen Clarke, sami nie mają...

Rozmowę tłumaczył  Błażej Kubacki

Do wysłuchania całej rozmowy zaprasza Hanna Maria Giza

Czytaj także

Stephen Clarke - Merde! chodzi po ludziach

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2008 14:49
Kolejny bestseller Stephena Clarke’a o zabawnych przygodach Brytyjczyka wśród cudzoziemców. Tym razem Paul West, pragnąc wydostać się z finansowygo dołka, zmuszony jest opuścić na jakiś czas kraj żabojadów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Historie z życia przodków

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2010 20:09
Małgorzata Niezabitowska mówi o swojej książce "Składana wanna". Od poniedziałku jej fragmenty będzie czytać w Jedynce Anna Nahrebecka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ach, ci Włosi! To naród śpiewaków...

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2012 17:44
Tak wzdycha bohaterka "Grupy Laokoona" Tadeusza Różewicza – sztuki, w której dużo mówi się o Włoszech, a postaci sceniczne operują wyłącznie bezmyślnie stosowanymi frazesami ("Muzeum watykańskie to las starożytnych rzeźb" stwierdza Ojciec, relacjonując swe wrażenia z włoskiej podróży)…
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Udało się otworzyć klapki w głowach polityków"

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2012 07:37
Zdaniem deputowanej do PE Danuty Huebner dużą wartością Kongresu Kobiet jest to, że udało się uświadomić politykom, że kobiety muszą się borykać z wieloma problemami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miłość czy nienawiść - Polacy o Rosji i Niemczech

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2012 17:00
Polacy to rusofoby i germanofile? A może po prostu obawiamy się naszych sąsiadów? Jaka jest prawda, a co jest tylko stereotypem?
rozwiń zwiń