"Ludzie instrumenty" uczą poczucia rytmu

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2012 13:29
W czasach, gdy edukacja w szkołach muzycznych jest mało atrakcyjna dla młodzieży, alternatywą ścieżką do wchodzenia w świat dźwięku może stać się nauka beatboxingu.
Audio
Ludzie instrumenty uczą poczucia rytmu
Foto: Glow Images/East News

Zbyt dużo teorii, za mało praktyki, no i brak miejsca na improwizację, to główne zarzuty jakie dziś młodzi ludzi wysuwają pod adresem lekcji muzyki. W tej sytuacji młodzież chętniej wybiera ciekawsze i bardziej konkretne zabawy z dźwiękiem. Jedną z popularnych możliwości rozwijania muzycznych umiejętności są warsztaty beatboxingu, w czasie których można nauczyć się imitowania instrumentów za pomocą narządu mowy.

- Te zajęcia przebiegają w sposób luźny, sam wymyślam konspekt lekcji i odpowiednie ćwiczenia – mówił w Dwójce Patryk Matela, beatboxer, który porzucił posadę nauczyciela języka angielskiego na rzecz szerzenia wiedzy o beatboxingu. Jego uczniowie w trakcie zajęć, w lekki i intuicyjny sposób przyswajają sobie takie podstawy muzycznego słownika jak metrum, rodzaje nut, czy elementy kompozycji, jednocześnie ćwiczą emisję głosu, dykcję i techniki oddychania.

- Zaczynamy od rozruszania ciała, potem rozgrzewamy struny głosowe i aparat mowy, a następnie ćwiczymy głośność beatów – podawał plan przykładowych zajęć gość Joanny Grotkowskiej.

Na wycinkowość tego rodzaju edukacji zwracał uwagę dyrektor festiwalu Warszawska Jesień, Tadeusz Wielecki , który podkreślał, że choć beatboxerzy rozwijają umiejętność improwizacji, to ich zainteresowania najczęściej ograniczają się jedynie do świata muzyki popularnej.

O potrzebie nowego podejścia w nauczaniu muzyki mogliśmy się dowiedzieć z reportażu Agnieszki Sterczyńskiej, która rozmawiała z uczestnikami beatboxerskich warsztatów.

Więcej na ten temat w nagraniu audycji.

bch

Zobacz więcej na temat: ćwiczenia język angielski
Czytaj także

Radość muzykowania musi wrócić

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2011 11:00
Nie ma punktów stycznych między ludźmi, którzy grają muzykę zawodowo i tymi, którzy mogliby muzykować dla czystej frajdy. Tracimy na tym wszyscy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zaniedbują? Jak to jest z nauką muzyki?

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2012 08:36
Dyskusja o obecnym stanie świadomości edukacyjnej w Polsce, o podejmowanych ostatnio działaniach i zaniechaniach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W nich jest wrażliwość. Młodzież słucha klasyki.

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2012 11:00
Dziennikarze muzyczni organizują dla młodych warsztaty. Okazuje się, że każdy coś dla siebie w tej muzyce wysłyszał. Obserwacje młodych są trafne, świadczą o wrażliwości. Brakuje im fachowej terminologii.
rozwiń zwiń