Rzeź bez emocji?

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2012 10:11
- "Królowa Margo" to przedstawienie nieudane, a co gorsza sprawiające zawód - mówił w Dwójce Wojciech Majcherek, który razem z Przemysławem Skrzydelskim i Tomaszem Mościckim omówił ostatnie premiery teatralne.
Audio
zdjęcie ze spektaklu Królowa Margot w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego
zdjęcie ze spektaklu "Królowa Margot" w reżyserii Grzegorza WiśniewskiegoFoto: http://www.narodowy.pl

Rok 1572. Na ślub francuskiej księżniczki Małgorzaty i króla Nawarry Henryka, zjeżdżają katoliccy i protestanccy poddani. Wobec ciągnących się od lat wojen religijnych, wydarzenie to niesie nadzieję na obustronne zawieszenie broni. Jednak fanatyzm królowej matki, nieudolność króla i spiski możnych doprowadzają do największej masakry w historii Paryża - rzezi hugenotów w noc św. Bartłomieja.

Tak pokrótce przedstawia się fabuła "Królowej Margo", głośnej powieści Aleksandra Dumasa, rozsławionej przez filmową ekranizację z roku1994.

Przeniesienia na deski teatralne historii tragicznych wydarzeń z szesnastowiecznej Francji, podjął się ceniony reżyser, Grzegorz Wiśniewski, który sztukę opartą na tekście Dumasa wystawił w warszawskim Teatrze Narodowym. Zdaniem gości "Sezonu na Dwójkę" nie do końca z powodzeniem.

- Film Patrice Chéreau był krwisty i barwny, spektakl niestety nie przynosi podobnych emocji - recenzował w Dwójce Wojciech Majcherek. - Przede wszystkim nie wiem w jakiej sprawie to przedstawienie zostało zrobione - zastanawiał się.

Gość Tomasza Mościckiego zwracał uwagę, że słabość spektaklu może leżeć w tekście wyjściowym. - Z Aleksandra Dumasa nie da się zrobić Szekspira, a ambicje tego spektaklu są ewidentnie szekspirowskie - zauważał.

Z argumentem tym nie do końca zgodził się Przemysław Skrzydelski. - Ta literatura miała szansę dorównać Szekspirowi, tyle że Grzegorz Wiśniewski pozbawił ten spektakl emocji. To co ważne w tej historii, rozgrywa się poza za sceną - zarzucał krytyk.

Więcej na temat tej sztuki, ale też dramatycznej sytuacji Teatru Rozmaitości w nagraniu audycji.

bch

Zobacz więcej na temat: TEATR Francja Paryż
Czytaj także

Mrożek prywatnie bywa bardzo nudny

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2011 08:50
Okazuje się, że teksty osobiste wielkiego pisarza – dzienniki i listy – pokazują nam go z innej, nie do końca interesującej strony.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Życie seksualne dzikich", czyli spektakl o niczym

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2011 15:00
Dziennikarz Polskiego Radia Tomasz Mościcki krytycznie ocenia najnowszy spektakl Krzysztofa Garbaczewskiego i Marcina Cecko, który swoją premierę miał w Nowym Teatrze w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Teatry na gruzach Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2012 18:00
Lata 1944-1945 to w dalszym ciągu wyjątkowo mało znany okres dziejów stołecznych scen. W "Wybieram Dwójkę" mówiliśmy o książce, która rzuca nieco światła na te mroczne czasy.
rozwiń zwiń