Notatnik niespiesznego przechodnia

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2013 20:00
W "Sezonie na Dwójkę" – z cyklu "Co słychać w literaturze?" – rozmawialiśmy o esejach Jerzego Stempowskiego i Zdzisława Skroka, a także wybraliśmy się w osobliwą wycieczkę po Rzymie.
Audio
  • Piotr Kłoczowski opowiadał o książce "Notatnik niespiesznego przechodnia"
  • Prof. Jerzy Miziołek o monografii "Rzym" Roberta Hughesa
  • Zdzisław Skrok o swoim tomie esejów "Wymowność rzeczy"
Jerzy Stempowski
Jerzy StempowskiFoto: Jerzy Stempowski, "Listy z ziemi berneńskiej", Londyn 1974/Wikimedia, domena publiczna

W audycji spotkaliśmy się z Piotrem Kłoczowskim, który opowiadał o książce  "Notatnik niespiesznego przechodnia". Jest to po raz pierwszy wydany w całości – publikowany wcześniej w latach 1954-1969 na łamach paryskiej "Kultury” - zbiór refleksji najwybitniejszego polskiego eseisty XX wieku, mieszkającego od 1940 roku w Szwajcarii Jerzego Stempowskiego.

W dalszej części programu rozmawiawialiśmy z prof. Jerzym Miziołkiem o monografii "Rzym"  Roberta  Hughesa, będącej błyskotliwą i osobistą biografią Wiecznego Miasta od jego mitycznego założenia przez Romulusa i Remusa po czasy Berlusconiego.

Na zakończenie audycji spotkaliśmy się ze Zdzisławem Skrokiem, który przedstawił swój tom esejów z pogranicza historii, antropologii kultury i literatury - "Wymowność rzeczy". Autor, obficie czerpiąc z licznych lektur oraz z własnych doświadczeń, opowiada o niekończącej się przygodzie człowieka z rzeczami, o przedmiotach od wieków towarzyszących ludziom w życiu i pracy, takich jak garnek, siekiera, lustro, rower, buty czy książki.

Audycję prowadziły Dorota Gacek i Elżbieta Łukomska.


Czytaj także

Dziewczynka, która nie mówi wszystkiego mamie...

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2012 14:10
Dominika Dymińska ma 21 lat i w świecie literackim jest o niej głośno. "Mięso" napisała w liceum, nie chciała szokować, choć spodziewała się głosów oburzenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ta książka na pewno wkurzy wiele osób"

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2012 15:00
- Punktem wyjścia było przekonanie, że dobry film to nie jest ten o którym się mówi że jest dobry, ale ten, który się sprawdza na ekranie - podkreślają autorzy książki "13 po 13. Subiektywny remanent kina", Lech Kurpiewski i Robert Ziębiński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naczelny "Twórczości" namówił K.A.S.A. do grania...

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2012 13:00
- Agnieszka Chylińska, która ma określony wizerunek, napisała książkę dla dzieci. A ja, kojarzony z muzyką lekką, łatwą i przyjemną, napisałem książkę dla dorosłych - mówi Krzysztof Kasowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Z najwyższej półki": ostatnie nowości tego roku!

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2012 17:03
W pierwszym grudniowym wydaniu naszego magazynu o książkach trzy tytuły, które należy zapamiętać: "Morfina" Szczepana Twardocha, "Pensjonat Miramar" Nadżiba Mahfuza i "Listy", które pisali do siebie Jack Kerouac i Allen Ginsberg!
rozwiń zwiń