Patriotyzm według projektantów Dworca Centralnego

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2013 12:51
W czwartkowym "Sezonie na Dwójkę" mówiliśmy o Arseniuszu Romanowiczu i Piotrze Szymaniaku, którzy byli konstruktorami wielu ciekawych budynków w powojennej Warszawie.
Audio
  • Patriotyzm według Romanowicza i Szymaniaka - dyskusja z udziałem Grzegorza Piątka i Hubert Trammer (Sezon na Dwójkę/Dwójka)
dworzec Warszawa Centralna
dworzec Warszawa CentralnaFoto: Wikipedia/Foma/Creative Commons

Arseniusz Romanowicz pochodził z Hrubieszowa, na studia do Warszawy przyjechał w latach 20.. Nie stać go było na bilet tramwajowy, więc przez kilka lat przemierzał pieszo trasę z Nalewek, gdzie wynajmował mieszkanie, do Śródmieścia, gdzie uczył się na Politechnice. Był pozytywistą, pracował zarówno podczas niemieckiej okupacji, czego nigdy nie krył, jak i w okresie PRL-u. Traktował swoją pracę jak służbę, był i architektem, i urzędnikiem, i pracownikiem kolei. Jego biografia wydaje się dobrym przyczynkiem do pytania, na czym może polegać patriotyzm.

Wraz z Piotrem Szymaniakiem zaprojektował jedne z najciekawszych budynków powojennej Warszawy: Dworzec Centralny, Dworzec Wschodni, stacje Ochota, Powiśle i Stadion, położone na przecinającej miasto linii średnicowej.

Nie dbali jednak o reklamę i przez większą część życia pozostawali w cieniu. Również same budynki szybko podupadły i jeszcze do niedawna trudno było je docenić pod warstwami brudu i przybudówek. Dziś, gdy zostały wyremontowane, nie trzeba już używać wyobraźni, by dostrzec kunszt Romanowicza i Szymaniaka. Jak dotąd nie było jednak książki, która pozwoliłaby lepiej ich poznać. Taka książka, "ARPS", powstała pod koniec ubiegłego roku, niebawem ukaże się w wersji anglojęzycznej.

W audycji rozmawialiśmy z redaktorami książki: Grzegorzem Piątkiem i Jarosławem Trybusiem oraz jednym z autorów tekstów - Hubertem Trammerem. Słuchaliśmy także nielicznych wywiadów, których Arseniusz Romanowicz udzielił Polskiemu Radiu w połowie lat 70.

Audycję poprowadził Bartosz Panek.

Zobacz więcej na temat: architektura
Czytaj także

"Czekają nas czasy architektonicznej delikatności"

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2013 15:20
- W przyszłości coraz częściej będziemy dostosowywać do współczesnych warunków budynki, które już istnieją - mówił w Dwójce Grzegorz Piątek. Architekt wziął udział w Dwójkowej dyskusji o współczesnej polskiej architekturze, w świetle nominacji do nagrody Miesa van der Rohe.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tchnąca surowym smutkiem katedra św. Wawrzyńca

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2013 17:00
Tereny, na których ją wzniesiono, należały do rzymskiej matrony imieniem Cyriaka; grzebała ona zmarłych męczenników – w tym także św. Wawrzyńca – w katakumbach... Stojącą na podziemnym cmentarzu świątynię o posępnym wystroju rzadko odwiedzają turyści.
rozwiń zwiń