Festiwal w Cannes to jedna z najważniejszych imprez filmowych na świecie. - Francuzi powiedzieliby pewnie, że jest wyjątkowa po prostu dlatego, że odbywa się we Francji - mówi Michał Burszta. - Ale to jest też festiwal, który od 1946 roku działa prawie bez przerwy; były tylko 2 lata przestoju. W przeciwieństwie do Berlina czy Wenecji, utrzymuje poziom od ponad 60 lat - dodaje.
Michał Burszta za główną cechę canneńskiego festiwalu uznaje jego nieprzewidywalność. - Ten festiwal zawsze stawia na indywidualności artystyczne, odkrywa nowych reżyserów. Ma też bardzo ostre kryteria doboru jury - opowiada Czwórkowy ekspert. - W tym roku może być wyjątkowo ciekawie, bo szefem jury jest Steven Spielberh - podkreśla.
Wśród najlepszych światowych reżyserów znajdują się nazwiska tych, których gwiazdy rozbłysły właśnie w Cannes, m.in.: Braci Cohen, Stevena Soderbergha, Quentina Tarantino, Jima Jarmuscha. Czasem jury festiwalu w Cannes stawia na reżyserów, którzy powracają, jak Roman Polański.
W tym roku na festiwalu znajdziemy niewiele akcentów polskich. Pojawia się pytanie o promocję naszych filmów za granicą. Polska, ze względu na siłę polskiej kinematografii, ma prawo co 3 lata zgłaszać swojego kandydata do canneńskiego jury.
Posłuchaj załączonej rozmowy z Michałem Bursztą z "Kontrkultury" i dowiedz się więcej o festiwalu w Cannes i sile polskiego kina.
(pj)