"Chorzy na nowotwór muszą wierzyć, że będą wyleczeni"

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2014 08:00
- Niezależnie od tego, co się z nami dzieje, dla rodziców dzieci chorych na nowotwór musimy mieć zawsze pogodną, uśmiechniętą twarz. Nie możemy pozbawiać ich nadziei - mówiła w Dwójce profesor Danuta Perek, kierownik Kliniki Onkologii w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka.
Audio
  • Robert Mazurek rozmawia z onkolożką prof. Danutą Perek (Sezon na Dwójkę)
Prof. Danuta Perek, Centrum Zdrowia Dziecka, 2012
Prof. Danuta Perek, Centrum Zdrowia Dziecka, 2012Foto: PAP/Grzegorz Jakubowski

Gość Roberta Mazurka wbrew obiegowym opiniom powtarza, że nowotwory są uleczalne, zwłaszcza u dzieci. I przekonuje, że więcej niż dwie trzecie jej pacjentów przeżywa.

- Zawsze na początku możemy pomóc dziecku - podkreślała prof. Danuta Perek. - Co będzie ostatecznie, nie wiadomo. Niezależnie jednak od najgorszych statystyk prawdą jest, że każde dziecko inaczej choruje, inaczej reaguje na leczenie. I nawet jeżeli szanse na wyleczenie są bardzo małe, to trzeba się ustawić po tej stronie, że akurat będzie się wyleczonym, bo inaczej nie sposób tego przeżyć - radziła.

Danuta Perek wspominała w "Sezonie na Dwójkę", że przez wiele lat onkologiczne oddziały dziecięce przypominały umieralnie. Leczenie nowotworów u małych pacjentów zrewolucjonizował zabieg chemioterapii. - Gdy z bijącym sercem podawaliśmy dziecku chemię, to rano wracaliśmy pędem do pracy, by zobaczyć, czy ono jeszcze żyje. To było coś wspaniałego, gdy okazało się, że chemia dzieciom pomaga - opowiadał gość Roberta Mazurka.

Badania dowiodły, że nowotwory występujące u dzieci dobrze reagują na tę metodę leczenia. Profesor Perek podkreślała, że dziś diagnoza nowotworu u najmłodszych nie musi oznaczać wyroku śmierci. - Ostrą białaczkę limfoblastyczną w tej chwili leczymy w 88% przypadków. W sumie, jeśli mówimy o przeżyciu 5-letnim, to przeżywa 80% dzieci chorych na nowotwór. W porównaniu z pacjentami dorosłymi ten wynik jest bardzo wysoki...

O tym, jak walczyć z rakiem i dlaczego warto żyć dłużej choćby o kilka lat - w nagraniu audycji.

bch

Zobacz więcej na temat: dzieci medycyna rak
Czytaj także

Z rakiem można normalnie żyć

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2014 14:40
Jaki wpływ na poprawę stanu zdrowia pacjentów z zaawansowaną chorobą nowotworową mają najnowsze terapie? Czego potrzebują na tym etapie choroby i co można zrobić, aby pomóc cierpiącym w zaawansowanym stadium raka? W "Wieczorze odkrywców" rozmawialiśmy o jakości życia chorych na raka. Bo leczenie nie musi być uciążliwe.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gdy zmieniają się granice marzeń i nadziei. Życie z rakiem

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2014 04:17
Rak zmienia wszystko w życiu człowieka - dla niektórych jest wyzwaniem, dla innych źródłem strachu. Jak choroba wpływa na życie rodziny? Jak w trudnym dla chorego okresie można się wspierać?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Młodzi Polacy rewolucjonizują walkę z cukrzycą i rakiem

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2014 05:00
Młodzi polscy uczeni, laureaci programu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej START, osiągnęli już znaczne sukcesy w pracy naukowej. Opowiadają o swoich odkryciach.
rozwiń zwiń