Obraz Stanisława Wyspiańskiego "Portret Lizy Pareńskiej (wśród pelargonii)" będzie można kupić w tę sobotę w Warszawie. Nieczęsto zdarza się taka gratka, oczywiście dla tych, którzy dysponują dość dużą gotówką - cena wywoławcza dzieła to 430 tysięcy złotych. A wartość portretu szacowana jest na 600-800 tysięcy.
Konrad Szukalski, wiceprezes Agry-Art, firmy, która zajmuje się sprzedażą portretu, zdradził, że aktualnie właścicielem obrazu jest kolekcjoner z zagranicy. Historia obrazu opiera się na wielu przypuszczeniach - portret powstał w 1904 roku, przed lub w czasie wojny "Portret Lizy Pareńskiej (wśród pelargonii)" trafił do prywatnych zbiorów w Częstochowie. Ostatecznie znalazł się w Szwecji.
"Portret Lizy Pareńskiej (wśród pelargonii)" to dzieło wysokiej klasy. Panienka została uwieczniona w technice pasteli, należącej do najczęściej stosowanych przez artystę. Liza była najmłodszym spośród czworga dzieci doktora Stanisława Pareńskiego i Elizy z Muehleisenów, przyjaciół Wyspiańskiego. Dwie starsze córki Pareńskich były pierwowzorami bohaterek dramatu "Wesele".
Dzieło jest opatrzone rokiem 1904. Na odwrocie znajduje się nalepka wystawy "Dziecko w sztuce", która odbyła się w warszawskim Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w 1916 roku w ramach organizacji Ogólnokrajowej Kwesty pod hasłem "Ratujcie dzieci".
(pj)