Nie mamy skarbu. To nasza katastrofa narodowa

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2012 23:00
Na szczęście, mimo braku klejnotów koronnych, jesteśmy w Polsce posiadaczami innych bezcennych skarbów. Niedawno ogłoszono ich listę, na której znalazło się pięćdziesiąt pięć niezwykłych pozycji.
Audio
Nie mamy skarbu. To nasza katastrofa narodowa
Foto: Flickr/rpongsaj

Jakie są najcenniejsza polskie dzieła sztuki? Takie, które mogłyby wzbudzać zazdrość innych narodów? Co znajduje się na liście polskich skarbów? "Skarby to budynki, przedmioty, wizerunki, a także miejsca i krajobrazy, które z racji swego historycznego znaczenia dla narodowej tożsamości oraz płynącej z nich mocy symbolicznej, wreszcie artyzmu wykonania - określamy jako bezcenne. Często olśniewają bogactwem, ale bywają też niepozorne, jak szczątki świętych, dla których złote relikwiarze są zaledwie oprawą" – pisze prof. Maria Poprzęcka, autorka publikacji "55 skarbów Polski".  

Profesor
Profesor Maria Poprzęcka w studiu Dwójki

– To, co mamy, jest dziełem przypadku, są to rzeczy, którym udało się przetrwać dziejowe zawieruchy,  ale i nasze zaniedbania i zaniechania –  przypomniała prof. Poprzęcka, omawiając tytułowe skarby (55 jest tu liczbą znaczącą – wspomniany album powstał na 55-lecie Wydawnictwa Arkady). Smutnym efektem owych czynników zewnętrznych i – właśnie – zaniedbań samych Polaków jest to, że nie mamy klejnotów koronnych. – Jest to jedna z naszych katastrof narodowych, nie tylko wynikająca z wojen. Ma ona przyczyny ustrojowe, głęboko sięgające w przeszłość – mówiła rozmówczyni Hanny Marii Gizy.
Na szczęście jesteśmy w Polsce posiadaczami innych bezcennych skarbów. Wśród nich znajdują się choćby narodowe świętości (włócznia świętego Maurycego, Drzwi Gnieźnieńskie, wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej) czy też przedmioty sakralne związane z różnymi wyznaniami współtworzącymi wielokulturową Rzeczpospolitą.
Dlaczego znaczące w historii sztuki obrazy nie są jednocześnie wizerunkami cudownymi? Skąd na liście skarbów Polski znalazł się wizerunek Jana Pawła II utworzony z... brazylijskich żołnierzy? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

Czytaj także

Mona Lisa już nie istnieje

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2011 06:01
– Ten nieszczęsny obraz Leonarda jest dla kultury stracony, jego już właściwie nie ma – mówiła prof. Maria Poprzęcka w Dwójkowej dyskusji o popularyzacji sztuki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Obiekty wizualne drugiego obiegu

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2012 23:39
Wystawa "Nowa Sztuka Narodowa" Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie prowokuje do głębokich dyskusji. Sięgają one istoty sztuki oraz tego, czym jest wątek narodowy.
rozwiń zwiń