Młodzi wracają do Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2012 09:00
Wspomnienia powstańców, ludzi walczących w bardzo młodym wieku trafiają najmocniej do serc tych, którzy dziś sami jeszcze dość krótko działają. Jak widzą Powstanie współcześni twórcy? O tym mówiliśmy w Dwójce.
Audio
Powstanie Warszawskie: 3 kompania batalionu Kiliński czyta prasę lub pocztę w budynku Gimnazjum Św. Wojciecha na ulicy Górskiego 2 (ul. Hortensja) w Śródmieściu. Pierwszy z lewej to kpr.pchr. Zbigniew Dębski Prawdzic.
Powstanie Warszawskie: 3 kompania batalionu "Kiliński" czyta prasę lub pocztę w budynku Gimnazjum Św. Wojciecha na ulicy Górskiego 2 (ul. Hortensja) w Śródmieściu. Pierwszy z lewej to kpr.pchr. Zbigniew Dębski "Prawdzic".Foto: wikipedia/domena publiczna

- O wiele więcej podziałów w ocenie i odbiorze pamięci Powstanie jest pokoleniu średnim, które zostało ukształtowane i dorastało w PRL-u. Mit Powstania oddziałuje na ludzi starszych, którzy go doświadczyli i w pokoleniu młodym. - twierdzi Dariusz Gawin, zastępca dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego. - Żyjący dziś kombatanci byli w momencie trwania Powstania bardzo młodzi. Najstarsi z nich mieli wówczas około trzydziestki, a większość po kilkanaście lat. I to dlatego ich wspomnienia z tego czasu trafiają do pokolenia najmłodszego.

Zachęcamy do odwiedzenia naszego serwisu poświęconego Powstaniu Warszawskiemu >>>>

Spektakl "Powstanie", kolejne zamówienie Muzeum, dzieje się w pokoju, odwołuje się do popkulturowych skojarzeń. Dla niektórych osób przedstawienie jest obrazoburcze, chociaż, jak podkreśla autorka scenariusza Dorota Sobstel , nie było to celem twórców. Co ciekawe, to nie kombatanci Powstania są oburzeni i nie najmłodsi, ale właśnie pokolenie trzydziesto-czterdziestolatków. Powstanie wzbudza wciąż emocje, ale pytanie o jego sens nie ma racji bytu według artystki:

- Spojrzenie racjonalistyczne i utopijne, chłodne, historyczne nie jest stosowne. Jak możemy oceniać tamten czas nie znając atmosfery, nie mogąc się wczuć, zrozumieć, czym było życie przez pięć lat pod okupacją? - mówi.

Powstanie Warszawskie wzbudzało jednak kontrowersje od razu w momencie wybuchu.

- Wielu ludzi uważało jako obywatele, że Powstanie jest błędem, ale jako zaprzysiężeni żołnierze walczyli w Powstaniu, wykonywali rozkazy - mówi Gawin - Wszystkie argumenty w dyskusji o Powstaniu Warszawskim wypowiedziano już w dwa-trzy lata po jego upadku. Do dziś, po kilkudziesięciu latach, nie pojawiły się żadne nowe.

 

/


Zobacz więcej na temat: Powstanie Warszawskie
Czytaj także

Władysław Bartoszewski

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2010 14:28
Ur. 1922 r. Historyk i polityk, uczestnik Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"To powstanie nie mogło się udać"

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2012 07:10
Zbliża się 3 października, czyli data zakończenia Powstania Warszawskiego. Może warto zatrzymać się na chwilę i przyjrzeć liczbom. - Nie mieliśmy żadnej przewagi, to powstanie nie mogło się udać - mówi gość Czwórki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

68. rocznica upadku Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2012 09:42
To był największy zryw niepodległościowy Armii Krajowej i największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie.
rozwiń zwiń