"Wszyscy improwizujemy dźwiękiem. Warto poznać narzędzia"

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2013 20:00
W Dwójkowym cyklu "Świat cyfry, świat muzyki" rozmawialiśmy o Międzyuczelnianej Specjalności Multimedialnej. To projekt stworzony w 2010 roku przez dwie uczelnie artystyczne w Warszawie: Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina oraz Akademię Sztuk Pięknych.
Audio
  • "Wszyscy improwizujemy dźwiękiem. Warto poznać narzędzia" (Dwójka / Sezon na Dwójkę)
Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina
Uniwersytet Muzyczny Fryderyka ChopinaFoto: materiały uczelni

Synkretyzm i praca z nowymi mediami to chleb powszedni praktyków sztuk - dźwiękowych czy wizualnych - nowego stulecia. W małym stopniu i rzadko przekłada się to jednak na programy oraz metody nauczania na uczelniach artystycznych.

- Na Wydziale Sztuki Mediów zajmujemy się filmem i obrazem, ale nie dźwiękiem. To paradoks - mówiła w rozmowie z Joanną Grotkowską studentka warszawskiej ASP, Wioletta Wnorowska. - Ja zajmuje się animacją i nie wyobrażam sobie pracy bez udziały dźwięku. Na mojej uczelni wciąż zdarza się jednak takie podejście - doda jej kolega, Marek Dubiel.

Oboje trafili niedawno na Międzyuczelnianą Specjalność Multimedialną, a więc pod opiekę między innymi Barbary Okoń-Makowskiej, wybitnej reżyserki dźwięku i pedagoga Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina. Ta ostatnia wyjaśniła w Dwójce, że przedsięwzięcie powstało dzięki środkom unijnym i obejmuje około 40 przedmiotów, dostosowanych do specyficznych potrzeb kompozytorów, teoretyków muzyki lub osób zajmujących się sztuką mediów na ASP. Ale na te studia trafiają też instrumentaliści i malarze - wystarczy zdać test logicznego myślenia, by potem radzić sobie z podstawami programowania. Gościnne wykłady na Międzyuczelnianej Specjalności Multimedialnej miały już takie światowe znakomitości, jak Elżbieta Sikora, Bohdan Wodiczko, czy Robin Rimbaud.

Gościem audycji był także student kompozycji (oraz Specjalizacji) Mateusz Śmigasiewicz. Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

Zobacz więcej na temat: media MUZYKA SZTUKA
Czytaj także

Prawo autorskie? Niech Cię głowa nie boli...

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2013 19:00
Poszanowanie praw twórców - tak, ale przy wystarczającej swobodzie użytkowników. Bo prawa autorskie i nowe technologie mogą ze sobą współgrać. Jak? O tym w Dwójce.
rozwiń zwiń