Prawo autorskie? Niech Cię głowa nie boli...

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2013 19:00
Poszanowanie praw twórców - tak, ale przy wystarczającej swobodzie użytkowników. Bo prawa autorskie i nowe technologie mogą ze sobą współgrać. Jak? O tym w Dwójce.
Audio
Prawo autorskie? Niech Cię głowa nie boli...
Foto: wikipedia commons/użytkownik Anna Cervova

Jak się nie zgubić w labiryncie praw autorskich? Strona prawna działalności polegającej na zapożyczaniu, przetwarzaniu i opracowywaniu cudzych utworów i ich rozpowszechnianiu w sieci internetowej jest dość skomplikowana.
Audycja z cyklu "Świat cyfry-świat muzyki" to niezbędna prawna wskazówka dla wszystkich, którzy tym się zajmują, nawet jeśli ma to na przykład charakter czystej improwizacji.
- Z improwizacją zawsze były pewne problemy. Nie ma ona swojego zapisu, trudno ją zdefiniować - kompozytor Krzysztof Knittel opowiada o kłopotach, które czasem z prawem autorskim mają sami twórcy. Muzyk podkreśla, że jeżeli utwór z zapożyczonym samplem wykonany został na koncercie, to prawo autorskie chronione powinno być tym bardziej.
W wielu kwestiach nie ma jednoznacznych opinii prawnych, a spór wokół ACTA jeszcze te wątpliwości pogłębił. Tej tematyce poświęcony był zresztą II Kongres Wolności w Internecie, który odbył się zaledwie kilka dni temu w Warszawie i który stanowi fragment szerszej dyskusji na ten temat w Unii Europejskiej.
Gościem poniedziałkowego "Sezonu na Dwójkę", oprócz Krzysztofa Knittela była mecenas Anna Biernacka, reprezentująca Stowarzyszenie Autorów ZAIKS. Audycję prowadzili Joanna Grotkowska i Tomasz Szachowski.

Zobacz więcej na temat: acta Unia Europejska Warszawa
Czytaj także

ZAIKS: Ściąganie powinno być zawsze legalne

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2012 14:44
– Powinny nastąpić zmiany w przepisach, żeby internauci czuli się bezpiecznie – mówił w czasie specjalnej konferencji Krzysztof Lewandowski dyrektor generalny stowarzyszenia ZAIKS. Zachęcamy do wysłuchania relacji Bartka Wasilewskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Świat Muzyki Cyfrowej - posłuchaj finałowych kompozycji!

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2012 15:58
- Ten konkurs pokazał, że mamy wielu utalentowanych samouków - mówił w Dwójce Krzesimir Dębski. O zwycięstwo w konkursie na utwór zrealizowany na komputerze walczyło ponad 200 prac!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zwycięski "trójkąt w kole"

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2012 11:41
- Moje tworzenie jest formą protestu przeciwko tradycyjnemu systemowi, gdzie uczymy się harmonii i odpowiedniej intonacji, moja kompozycja nie miała nic wspólnego z graniem nut – mówił w Dwójce Tomasz Manderla laureat konkursu "Świat Cyfry, Świat Muzyki"
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Życie seksualne dzikich" za darmo

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2012 19:11
Wraz z początkiem 2013 roku mija 70 lat od śmierci wielu twórców – tym samym ich dzieła przechodzą do domeny publicznej, są dostępne dla wszystkich.
rozwiń zwiń