Święto wszystkich czytelników

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2014 09:00
W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy na temat Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, który przypada w środę 23 kwietnia.
Audio
  • Dyrektor Biblioteki Narodowej Tomasz Makowski o Światowym Dniu Książki (Poranek Dwójki)
  • Tomasz Pisarzewski o programie 10. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Żydowskie Motywy" (Poranek Dwójki)
Wydane właśnie zbiory opowiadań Zabiegi Marcina Orlińskiego i Czarne bataliony Piotra Goćka to wciągająca lektura
Wydane właśnie zbiory opowiadań "Zabiegi" Marcina Orlińskiego i "Czarne bataliony" Piotra Goćka to wciągająca lektura Foto: Glow Images/East News

Ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii.

23 kwietnia to również symboliczna data dla literatury światowej. W tym dniu, w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega. Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo. Obecnie Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich celebrowany jest na całym globie – od Nowej Zelandii po Kanadę. W "Poranku Dwójki" na temat czytelnictwa, praw autorskich oraz problemów współczesnej książki mówił dyrektor Biblioteki Narodowej Tomasz Makowski.

W "Poranku Dwójki" przybliżymy też Państwu program tegorocznego 10. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Żydowskie Motywy", który trwa od wtorku w Kinie Muranów w Warszawie.

Zaprezentowaliśmy oczywiście kolejny tytuł z cyklu "25 książek na 25 -lecie". Audcyję prowadził Tomasz Obetyn.

mm/bch

Zobacz więcej na temat: KSIĄŻKA FILM
Czytaj także

Milan Kundera – biografia nie całkiem ukryta

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2014 19:00
– Deklarując niechęć do mówienia o własnym życiorysie, Kundera prowadził literacką grę, wielokrotnie umieszczając w swoich książkach partie mniej lub bardziej jawnie autobiograficzne – mówił w Dwójce Leszek Engelking o pisarzu, który skończy w tym roku 85 lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przed koszmarami Lovecrafta nie da się uciec

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2014 15:00
Stephen King, który uważał Lovecrafta za swego mistrza, chciał kiedyś napisać opowiadanie o poduszce pisarza, która pamiętała jego wszystkie sny. Gdy jednak spróbował je sobie wyobrazić, przeraził się tak bardzo, że porzucił ten pomysł.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W czasie wojny było łatwiej? Pamiętnik Władysława Broniewskiego

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2014 13:00
– Ten niezwykle szczery dokument z jednej strony bezkompromisowo pokazuje brutalność wojny, z drugiej zaś po latach był dla poety próbą powrotu do wojennej młodości, gdy kodeks moralny był jasno określony – w Dwójce rozmawialiśmy o skomplikowanej biografii Władysława Broniewskiego.
rozwiń zwiń