Ferdynand Goetel - ostatnia ofiara Katynia?
Ferdynand Goetel, w okresie II Rzeczypospolitej jeden z najwybitniejszych polskich prozaików, po roku 1945 w następstwie fałszywych zarzutów o kolaborację z Niemcami emigrant, którego twórczość znalazła się na indeksie ksiąg zakazanych. Opowiadanie "Schmerzenreich" to pozornie banalna historia szczenięcia, przyniesionego w czasie śnieżnej zamieci do obozu jenieckiego, w którą autor umiejętnie wkomponował obecny nie tylko w europejskiej literaturze motyw zbrodni i kary.
Akcja noweli rozgrywa się w czasie pierwszej wojny światowej w obozie ulokowanym gdzieś w przestrzeniach wielkiego Imperium Rosyjskiego, w którym więzieni są zwykli żołnierze. Ta przypowieść tytułem swoim nawiązuje do starej legendy niemieckiej z VIII wieku o Genowefie,
Tragifarsa rewolucji u Ferdynanda Goetla
księżnej Brabanckiej, przypomnianej w Złotej Legendzie z 1250 roku. Mąż Genowefy Zygfryd von Hohensimmern, hrabia Trewiru nazajutrz po ślubie musiał wyjechać na wojnę z Maurami, nie wiedząc, że zostawia młodą, dopiero co poślubioną żonę w ciąży. Rządca pana na Trewirze usiłuje uwieść Genowefę. Odprawiony, mści się oskarżając ją przed hrabią o cudzołóstwo. Genowefa ma umrzeć wraz z uwięzionym synkiem.
***
Tytuł audycji: Książka do słuchania
Przygotowała: Anna Lisiecka
Data emisji: 18-24.04.2017
Godzina emisji: 19.00-19.30
bch/mz