Polski pawilon nagrodzony na "London Design Biennale"

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2018 08:00
- To duże wyróżnienie dla koncepcji szkicującej historię Polski poprzez przedmioty, które w sposób bardzo istotny wpłynęły na życie Polaków - mówił w Dwójce Krzysztof Olendzki, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza.
Audio
  • Adam Dąbrowski o kulisach rozpoczynającego się "London Biennale Design" (Poranek Dwójki)
Londyn. Somerset House, w którym odbywa się London Design Biennale
Londyn. Somerset House, w którym odbywa się "London Design Biennale"Foto: mat. prasowe/Bradley Lloyd Barnes

Sławojka 1200.jpg
Polski design w Londynie. Sławojka i projekty mieszkań

Ekspozycja prezentowana w polskim pawilonie jest związana z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Organizatorzy "London Design Biennale" przyznali wyróżnienie przestrzeni, w której widzowie mogą spojrzeć na dwudziestowieczną historię naszego kraju przedstawioną na podstawie dziesięciu przedmiotów.

Właściwie są to repliki: włazu do kanału upamiętniającego Powstanie Warszawskie, żółtych firanek, za którymi uprzywilejowani członkowie komunistycznej nomenklatury robili zakupy w PRL, łóżek polowych – symbolu wczesnej fazy polskiego kapitalizmu oraz tzw. sławojki – przenośnej toalety z lat trzydziestych. Co jeszcze można zobaczyć w polskim pawilonie? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Przygotował: Adam Dąbrowski

Data emisji: 4.09.2018

Godzina emisji: 9.30

mko/bch

Czytaj także

W Galerii Wzornictwa. Czy krzesło to dzieło sztuki?

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2017 18:30
Czy otwarcie Galerii Wzornictwa Polskiego w stołecznym Muzeum Narodowym podkreśla rangę zwykłego przedmiotu jako dzieła sztuki? – Muzeum kolekcjonuje obiekty będące dobrami kultury. Przedmiot codziennego użytku jest zatem dziełem sztuki – mówiła w Dwójce Anna Demska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak się rodził nowy polski design? Wystawa w Zachęcie

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2018 10:00
Przyczynili się do tego, że 40 lat temu na warszawskiej ASP powstał Wydział Wzornictwa, ale zrobili też coś znacznie więcej. Wprowadzali w Polsce nowy sposób myślenia o architekturze, środowisku, estetyce. W Warszawie można oglądać wystawę poświęconą tej trójce wielkich artystów: Jerzemu Sołtanowi, Lechowi Tomaszewskiemu i Andrzejowi Janowi Wróblewskiemu.
rozwiń zwiń