W Galerii Wzornictwa. Czy krzesło to dzieło sztuki?

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2017 18:30
Czy otwarcie Galerii Wzornictwa Polskiego w stołecznym Muzeum Narodowym podkreśla rangę zwykłego przedmiotu jako dzieła sztuki? – Muzeum kolekcjonuje obiekty będące dobrami kultury. Przedmiot codziennego użytku jest zatem dziełem sztuki – mówiła w Dwójce Anna Demska.
Audio
  • Czym jest dizajn, wzornictwo i sztuka użytkowa (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Fragment ekspozycji Galerii Wzornictwa Polskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie
Fragment ekspozycji Galerii Wzornictwa Polskiego w Muzeum Narodowym w WarszawieFoto: PAP/Marcin Obara

W audycji "O wszystkim z kulturą" rozmawialiśmy o polskim dizajnie, jego historii i znaczeniu dla kultury. - Przedmiot tworzony przez projektanta, absolwenta szkoły artystycznej, podlega takim samym prawom autorskim jak dzieła malarstwa czy rzeźby. Mamy przecież do czynienia we wszystkich tych przypadkach z takim samym aktem twórczym. To oczywiście jest nobilitacja przedmiotów użytkowych - stwierdziła kuratorka galerii.

Anna Demska zwróciła uwagę, że przesunięcie akcentów w ocenie roli przedmiotów użytkowych widać już w Galerii Sztuki Dawnej, gdzie zdobione i drogocenne przedmioty wykonywane dla bogatych mieszczan, magnaterii i dworu funkcjonują na równi z rzeźbą i malarstwem. Z jej opinią zgodził projektant Marek Cecuła. - Dizajn stał się bardzo silną gałęzią współczesnej kultury. Na tym polu łączą się nowoczesna sztuka i wzornictwo. Galeria w Muzeum Narodowym jest tego świetnym przykładem – powiedział gość audycji.

Nie wszyscy uczestnicy dyskusji byli jednak o tym przekonani. Dlaczego? Czy przedmioty codziennego użytku są świadectwem zmian zachodzących w polskiej kulturze od ponad stu lat? Jak w tym czasie zmieniało się podejście do projektowania i co rzeczy mówią o naszej historii najnowszej? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Bartosz Panek

Goście: Beata Bochińska (była szefowa Instytutu Wzornictwa Przemysłowego i kolekcjonerka polskiego dizajnu), Marek Cecuła (projektant), Anna Demska i Anna Maga (kuratorki galerii).

Data emisji: 20.12.2017

Godzina emisji: 18.00

mko/mc

Czytaj także

Jerzy Kalina: sztuka to metafora tragizmu chwili

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2017 18:40
- Szukałem wyjątkowego symbolu, szczególnego momentu pożegnania i wydał mi się nim pusty trap, puste schody prowadzące do drzwi samolotu. Ta pustka musi frapować - mówił w Dwójce Jerzy Kalina.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wykrzyczeć wściekłość". Kultura w stanie wojennym

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2017 17:48
– Cenzura zdjęła wszystkie spektakle Teatru Powszechnego, przestaliśmy grać. Puściły nam nerwy i zaczęliśmy bojkot – wspominała Ewa Dałkowska, jedna z inicjatorek powstania antyrządowego Teatru Domowego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowe sposoby na poprawę komfortu życia w mieście

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2017 14:26
Punktem wyjścia do dyskusji jest powołanie do życia Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki, który ma zadbać o ład przestrzenny w Polsce. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bolesław Stelmach: ład przestrzenny jest wartością

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2017 20:00
- Instytut będzie promował myślenie o architekturze w kategoriach przestrzeni społecznej, która służy nie tylko do mieszkania, ale także do odpoczynku i spotykania się z innymi ludźmi – powiedział p.o. dyrektora Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki.
rozwiń zwiń