Gość audycji "O wszystkim z kulturą" podkreślił, że popkultura dobrze sobie radzi z podejmowaniem trudnego tematu Holocaustu. - Twórcy znaleźli wiele sposobów, by tego zagadnienia dotykać. W polskiej kulturze dobrym przykładem jest komiks "Achtung Zelig!", czy dokument filmowy "Miss Holocaust" - mówił prof. Tomasz Majewski.
Kulturoznawca zwrócił uwagę, że popkulturowe granice w mówieniu o Zagładzie Żydów zostały wyznaczone w latach 80. Wówczas ogólnoświatową dyskusję wywołał głośny film Claude'a Lanzmanna pt. "Shoah". Jest to dziewięcioipółgodzinny zapis rozmów ze świadkami Holocaustu. - Trzeba pamiętać, że w latach 80. mamy do czynienia z procesem wymierania uczestników tych wydarzeń i od tego momentu jedynym nośnikiem pamięci stają się różne formy kulturowe: filmy, książki, powieści graficzne. Zaczęliśmy się spierać, które przedstawiania są stosowne, a które nie.
W audycji rozmawialiśmy o niekonwencjonalnych popkulturowych dziełach na temat Holocaustu m.in. o powieściach nazywanych w Izraelu stalagami oraz komiksie, którego bohaterem jest Superman.
O polskiej powieści graficznej pt. ''Naród zatracenia'', nawiązującej do Zagłady, mówił w audycji jej współautor Maciej Świerkocki.
***
Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą
Prowadzi: Krzysztof Grzybowski
Goście: prof. Tomaszem Majewskim (kulturoznawca i filmoznawca) oraz Maciej Świerkocki (współautor komiksu "Naród zatracenia")
Data emisji: 30.01.2019
Godzina emisji: 17.30
bch