Rafał Wieczyński podkreślił, że polskie kino musi się dostosować do szybko zmieniającej się rzeczywistości audiowizualnej. - Zmienia się rynek dystrybucji. Tradycyjne kino jest już tylko jedną z gałęzi kinematografii. Ważną gałęzią produkcji stają się wysokobudżetowe seriale robione do internetu. To wszystko trzeba będzie jakoś uwzględnić w działaniach Rady.
Gość "Wybieram Dwójkę" mówił o potrzebie stworzenia zachęt finansowych dla producentów filmowych. Mechanizmy takie posiadają chociażby Węgry i Czechy. - Amerykański przedsiębiorca, który chce zainwestować film, chętniej wyda pieniądze w kraju, który mu 20-25% poniesionych nakładów zrefunduje. Tak się stało z filmem o państwu Żabińskich z warszawskiego zoo, którzy w czasie wojny uratowali 300 Żydów. Film był kręcony w czeskiej Pradze, dlatego, że w Polsce tych zachęt nie mieliśmy.
Rafał Wieczyński mówił także o wadach dotychczasowego systemu przyznawania środków, w którym względy osobiste mogły mieć duży wpływ na podejmowane decyzje, podkreślił także potrzebę zwiększenia pluralizmu tematycznego w polskim kinie.
W powołanej przez Ministr Kultury i Dziedzictwa Narodowego Radzie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej zasiada 11 członków. Tworzą ją przedstawiciele twórców, producentów filmowych, związków zawodowych działających w kinematografii, kin, dystrybutorów, nadawców, operatorów telewizji kablowych i platform cyfrowych.
***
Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę
Prowadzi: Jakub Kukla
Gość: Rafał Wieczyński (aktor, reżyser, scenarzysta)
Data emisji: 21.11.2017
Godzina emisji: 16.30
bch/mz