Anna Biedrzycka-Sheppard: tworzenie kostiumu do "Spidermana" to był eksperyment

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2019 14:13
- Coś, co wygląda na ekranie jako najprostszy kostium w kształcie ciała aktora, faktycznie jest bardzo skomplikowanym procesem - opowiadała twórczyni kostiumów do najnowszego filmu "Spiderman. Daleko od domu".
Audio
  • Anna Biedrzycka-Sheppard opowiada o powstawaniu kostiumów do filmu "Spiderman. Daleko od domu"
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: shutterstock/Usa-Pyon

- Kostiumy do filmów Marvela bazują na komiksie, a więc obowiązuje nas pewna formuła. Marvel ma swojego ilustratora, który robi projekt, jednak zanim on trafi do mnie, musi być zatwierdzony przez wielu ludzi. Ja muszę go później zrealizować - opowiadała Anna Biedrzycka-Sheppard.

Kostiumolożka zdradziła również, że tworzenie kostiumu jest bardzo złożone. - To są kostiumy akcji, więc żeby aktor mógł w nich wytrzymać 12 godzin na planie, trzeba zastosować skomplikowane technologie. Materiał był tkany w Brazylii, następnie tkanina przyszła biała, w różnych fakturach i o różnej grubości. Kostium powstaje z 90 kawałków, a wygląda jak całość. Nie widać tego na ekranie i to jest właśnie sztuka.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której dowiemy się m.in. z kim współpracuje Anna Biedrzycka-Sheppard oraz jakie triki stosują kostiumolodzy, aby oszukać oko widza.

***

Rozmawiała: Joanna Sławińska

Data emisji: 9.07.2019

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

am/bch

Czytaj także

Franco Zeffirelli. Tytan filmu rozkochany w operze

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2019 18:10
- Zeffirelli uczył się artystycznego rzemiosła od straszego o siedemnaście lat Viscontiego. Luchino Visconti, z którym pracował w teatrze jako scenograf, był jego mistrzem i mentorem. To on właśnie przekazał Zeffirellemu tajniki sztuki reżyserii filmowej i operowej – mówiła w Dwójce italianistka Anna Osmólska-Mętrak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy kinową superprodukcję da się nakręcić smartfonem?

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2019 17:15
Pojawia się coraz więcej festiwali filmowych, które promują filmy w całości nakręcone przy użyciu smartfonów. Czy takie produkcje mają szansę stać się kinowym hitem?
rozwiń zwiń