"Psalmy" Andrzeja Strumiłły w Nowym Sączu

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2019 10:28
Jeden z największych cyklów prac artysty, powstały w 1988 roku na potrzeby dźwigniętej z ruin synagogi w Sejnach, jest po raz pierwszy dostępny dla publiczności w południowej części Polski.
Audio
  • Relacja z wystawy prac Andrzeja Strumiłły pt. Psalmy, Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu (Poranek Dwójki)
Andrzej Strumiłło
Andrzej StrumiłłoFoto: PAP/Artur Reszko

Tworząc cykl, artysta wybrał osiemnaście tematów spośród 150 psalmów, następnie namalował odpowiadającą im liczbę obrazów olejnych - poświęcił je pamięci Żydów.

- Prace miały znajdować się w oknach tej synagogi, pokazywać tragiczny los Żydów. Andrzej Strumiłło urodził się w Wilnie, na pograniczu wileńsko-polskim, a tam duży odsetek mieszkańców stanowiła ludność żydowska- tłumaczyła kustosz Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu Barbara Szafran. 

Strumiłło - malarz, grafik, rzeźbiarz, fotograf, pisarz i poeta - przyszedł na świat 23 października 1927 roku w Wilnie. W latach 1945-1947 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi pod kierunkiem m.in. Władysława Strzemińskiego, który wywarł na niego ogromny wpływ. To twórca o wielkim i różnorodnym dorobku artystycznym, wykorzystujący wiele tworzyw, technik i wątków: od poetycko-metaforycznych po abstrakcyjne. Wszystkie łączy głębokie przesłanie o egzystencjalnej wymowie. Na jego twórczość wpływ miały także liczne podróże po całym niemal świecie (Europa, Azja, Ameryka Północna).

- Z "Psalmów" bije przede wszystkim mrok, widać niewielką paletę barw - a więc minimalizm, który jeszcze bardziej podkreśla delikatność ludzkiego ciała, nagość. Ewidentne są tu nawiązania do Holocaustu - mówili zwiedzający wystawę Iwona i Jakub. 

"Psalmy" Andrzeja Strumiłły w Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu można olgądać do 17 września. 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Rozmawiała: Monika Chrobak

Gość: Barbara Szafran (kustosz Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu)

Data emisji: 10.08.2019

Godzina emisji: 8.10

at

Czytaj także

Milo Kurtis: określenie "muzyka świata" jest piękne

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2019 09:00
- Mimo słusznego wieku cały czas tworzę coś nowego z różnymi muzykami. W przypadku Milo Ensemble gramy moją muzykę, dlatego grupę nazwałem swoim imieniem - opowiadał w "Poranku Dwójki" Milo Kurtis.
rozwiń zwiń
Czytaj także

„Taniec śmierci” Melchiora Grosska

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2019 17:00
- Wystawa robi niesamowite wrażenie. Grossek stracił swoich braci w czasie działań wojennych. Rodzinna trauma i niezgoda na te wydarzenia odzwierciedliły się w jego niezwykle wymownych wycinankach - mówił w „Poranku Dwójki” Stanisław Kozłowski.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzeum Dziejów Tylicza zaprasza

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2019 17:00
Muzeum mieści się w budynku dawnego ratusza i składa się z kilku sal wystawienniczych z pamiątkami i przedmiotami codziennego użytku, które ilustrują dawne życie i zwyczaje mieszkańców tej miejscowości. Część eksponatów przekazali sami mieszkańcy ze swoich prywatnych zbiorów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lubelszczyzna: Śpiewająco i z przytupem

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2019 18:30
Na Lubelszczyźnie zakończyły się warsztaty muzyczne „Śpiewająco i z przytupem. Międzypokoleniowe spotkania wokalne i muzyczne”. W ciągu roku w czterech różnych lubelskich wsiach spotykali się ludzie w różnym wieku, aby wspólnie odkrywać tradycje śpiewacze swoich miejscowości.
rozwiń zwiń