Opowieść rozpoczyna się jesienią 1940 roku, gdy Natalia i Szymon Zajczykowie wraz z malutką Zosią trafiają do warszawskiego getta. By ocalić córkę, Natalia postanawia ukryć ją w piwnicy. Dziewczynka spędza tam długie miesiące w świecie wyobraźni stworzonym dla niej przez matkę. Książka "Mama zawsze wraca" to oparta na prawdziwym świadectwie poruszająca opowieść o dzieciństwie w warszawskim getcie.
Agata Tuszyńska przyznała, że historię, którą opisała znała od wielu lat. Podczas jednej z wielu swoich podróży do Izraela poznała Zofię Zajczyk, która opowiedziała jej swoje wojenne przeżycia. - Usłyszałam jej historię, która mną wstrząsnęła. Historię, która opowiada o jej przeżyciu warszawskiego getta wraz z mamą - powiedziała pisarka i dodała, że wspomnienia te były dla niej tak dramatyczne i bolesne, że przez ponad 20 lat nie była w stanie ich opowiedzieć.
- Głównie chyba chodzi o to, że opowiedziałam moją własną historię o mojej żydowskiej mamie, która podobnie jak Zosia była dziewczynką w warszawskim getcie - wyznała Agata Tuszyńska.
Iwona Chmielewska, która zilustrowała historię, kilkakrotnie odmówiła uzupełnienia jej swoimi pracami. - Ten tekst jest pełny - on niczego już nie wymaga. Jest napisany tak pięknym, wstrząsającym i wypełnionym do granic - bólu, radości, cierpienia i wszystkim, co ze sobą niesie - językiem, że wiedziałam, że uważałam, że nie mam prawa już nic od siebie dodawać - tłumaczyła. Dla niej to opowieść o innym wymiarze macierzyństwa i historia zamkniętych mikroświatów poszczególnych ludzi.
***
Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku
Prowadzący: Aldona Łaniewska-Wołłk
Goście: Agata Tuszyńska, Iwona Chmielewska
Data emisji: 16.04.2020
Godzina emisji: 21.30