Krzysztof Gołuch, fotograf i pedagog, często tworzy materiały o osobach borykających się z życiowymi trudnościami.
Media społecznościowe i tradycyjne. Co skrywają kulisy ich działania?
"Co siódmy" to cykl 37 czarno-białych fotografii. - To było podsumowanie moich kilkunastu lat fotografowania w czerni i bieli. Nazywałem to "Co siódmy", ponieważ kiedy szukałem dobrego tytuły dla tego cyklu, to znalazłem takie badania, że co siódmy obywatel naszego kraju jest osobą niepełnosprawną - wyjaśnił Krzysztof Gołuch.
Rozmówca podkreślił, że dziś zmieniła się funkcja sztuki. - Misja sztuki dzisiaj nie polega na tym, by dostarczać przyjemności, ale na tym, by nami poruszać i budzić refleksję. Zawsze towarzyszą mi te słowa - dodał.
Krzysztof Gołuch zwrócił uwagę, aby widzowie nie postrzegali innych ludzi poprzez pryzmat ich ograniczeń, lecz poprzez ich potencjał, możliwości, sfery życia, w których się spełniają. - Nieszczęście łatwo jest pokazać, osobę z niepełnosprawnością, na wózku, skrzywioną, z tymi atrybutami. To jest ta pierwsza warstwa wizualności. Nie można zapomnieć, że pod tym wszystkim jest normalny człowiek. Nie należy skupiać się na tym 'dziwactwie', tylko na tym, co w tym człowieku jest najważniejsze - że jest smutny, wesoły, że się martwi, że się śpieszy, że go boli ząb. To jest normalne życie. Zawsze staram się pokazywać tych ludzi, którzy dają radę - stwierdził fotograf.
- Niepełnosprawność jest nam po coś dana, to nie jest tylko błąd w systemie, pomyłka. To jest nam do czegoś potrzebne. Ci ludzi są nam niezbędni. Może jeszcze do końca nie wiemy, co mają nam pokazać, na co wskazać w życiu. To jest ważne przesłanie - podsumował gość Polskiego Radia 24.
23:37 [i] 8.12.2020 R. GŁĘBIA OSTROŚCI.mp3 08.12.2020 (Polskie Radio 24 / Głębia ostrości)
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: "Głębia ostrości"
Prowadziła: Iga Niewiadomska
Gość: Krzysztof Gołuch, fotograf i pedagog
Data emisji: 08.12.2020
Godz. emisji: 22.06
kmp