13:57 Wybieram Dwójkę Piotr Oszczanowski o odzyskanych akwarelach 17.08.2021.mp3 Piotr Oszczanowski o odzyskanych akwarelach (Wybieram Dwójkę)
Muzeum Narodowe we Wrocławiu. Nie tylko "Panorama Racławicka"
Dwa zaginione w czasie wojny obrazy wykonane w technice akwareli wróciły do Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Dzieła namalowane przez Josepha Kaltera (1780–1834) około 1811 roku: autoportret oraz wizerunek żony, Amalii Kalter z domu Palsner, znajdowały się przed wojną w zbiorach wrocławskiego Śląskiego Muzeum Przemysłu Artystycznego i Starożytności. Zaginione w czasie II wojny światowej akwarele pojawiły się w ofercie jednego z warszawskich domów aukcyjnych w 2020 roku. Zostały zidentyfikowane jako straty wojenne i przekazane państwu polskiemu.
- Portrety te są dla nas szczególnie cenne. W 1925 roku zmarła wnuczka państwa Kalterów i ona zapisała temu przedwojennemu muzeum pamiątki po swoich dziadkach, ale również po pradziadku, który także był wrocławskim malarzem - opowiadał dyrektor muzeum, który w czasie rozmowy zapoznał także słuchaczy z procedurami odzyskiwania zaginionych dzieł sztuki.
- Gdy tylko udaje nam się zidentyfikować takie obiekty, wtedy przekazujemy informację do Departamentu Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych, przy Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Wtedy sprawę przejmują pracujący tam profesjonaliści i to oni przeprowadzają całą procedurę restytucji.
Czytaj też:
Szef wrocławskiej placówki muzealnej wyjaśnił też zawiłości prawno-historyczne, które pojawiają w przypadku odzyskanych właśnie dzieł sztuki, które były przed wojną własnością muzeum znajdującego się przed wojną w Breslau, czyli poza granicami Polski.
- Wszystko to, co zostało przekazane na mocy traktatów politycznych i stało się własnością państwa polskiego, przechodzi w jego posiadanie. Dotyczy to nie tylko terytorium, ale i zasobów tego terytorium, wszystkich nieruchomości i dóbr, w tym również dzieł kultury i sztuki. Jeżeli te obrazy przetrwały wojnę i znajdowały się na terenie Polski w okresie powojennym, a w ich przypadku mamy taką pewność, to oznacza, że zgodnie z wykładnią prawną są własnością skarbu państwa.
Autoportret Josepha Kaltera oraz portret jego żony Amalii Kalter są obecnie poddawane stosownym pracom konserwatorskim. - Czas tułaczki tych akwarel odcisnął na nich swoje piętno. Mamy jednak nadzieję, że jeszcze w tym roku będziemy mogli pokazać je na przygotowywanej przez nas na październik wystawie "Wrocław według Bacha". Nie chodzi o tego słynnego kompozytora, ale o założyciela Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu - zapowiedział Piotr Oszczanowski.
***
Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę
Prowadził: Jakub Kukla
Gość: Piotr Oszczanowski (dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu)
Data emisji: 17.08.2021
Godzina emisji: 16.30
mw