Kresowa mowa jest piękna

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2021 12:04
- Na początku XX wieku starsi aktorzy mówili tylko przedniojęzykowo-zębowe "ł", ono jest piękne i na scenie brzmi znakomicie, dwuwargowe jest teraz powszechnie używane, nie jest już takie ładne i robi wrażenie przerwy w artykulacji - mówiła na antenie Dwójki Julita Cichońska, prof. Akademii Teatralnej w Białymstoku.
Grodzieńszczyzna - tu wciąż słychać przedniojęzykowo-zębowe ł
Grodzieńszczyzna - tu wciąż słychać przedniojęzykowo-zębowe "ł"Foto: NAC
  • Gościem "Poranka Dwójki" była Julita Cichońska, prof. Akademii Teatralnej w Białymstoku.
  • Opowiedziała historię ewolucji przedniojęzykowo-zębowego "ł", głoski pięknej i niestety coraz rzadziej używanej.
  • Z czasem głoska ta zaczęła zanikać, a zastąpiło ją "ł" dwuwargowe, według Julity Cichońskiej trudniejsze w wymowie.

Julita Cichońska mówiła o tym, jak zmieniała się wymowa tej wyjątkowej głoski. - Przedniojęzykowo-zębowe "ł" istniało od zawsze, a było wypierane przez "ł" dwuwargowe pod koniec XVI wieku i wówczas przyjmowano je dość krytycznie. Cały czas to ewoluuje, w naszej szkole jeszcze kilka lat temu pracował profesor Wiesław Jurkowski, który miał to przedniojęzykowo-zębowe "ł" i wymawiał je przepięknie - mówiła.

Piękna, ale niestety zanikająca głoska

Dodała, że jeszcze 20 lat temu studenci mieli obowiązek nauki tej głoski. - Ona wciąż się przydaje w tekstach Mickiewicza, przede wszystkim w "Panu Tadeuszu" i w dramatach Fredry. Ja też nie mam tej wymowy z urodzenia, nauczyłam się jej, więc różnie ta nauka wychodzi. Trzeba zacząć od ćwiczeń na szepcie, umiejętnie ustawić język i dmuchnąć powietrze, niektórym się udaje. Na Kresach ta głoska jeszcze funkcjonuje, osoby stamtąd pochodzące mają łatwiej, niektórzy moi studenci mają dziadków i pradziadków używających tej głoski - powiedziała.

Julita Cichońska podkreśliła, że z czasem głoska ta zaczęła zanikać, a zastąpiło ją "ł" dwuwargowe. - Ono jest dość trudne, wymaga wysunięcia warg, bardzo często jest wymawiane nieprawidłowo, ponieważ chcąc nie chcąc skracamy je. Przedniojęzykowo-zębowe "ł" jest w sumie prostsze, a przede wszystkim piękniejsze.

Posłuchaj
04:46 Poranek Dwójki 22.12.2021 Kresowa mowa.mp3 Julita Cichońska o pięknie kresowej mowy (Poranek Dwójki)

***

Rozmawiała: Maria Czok

Gość: Julita Cichońska (prof. Akademii Teatralnej w Białymstoku)

Data emisji: 22.12.2021

Godzina emisji: 8.50

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

mo


Zobacz więcej na temat: Maria Czok Dwójka Kresy
Czytaj także

Przedwojenny świat rewii, teatru i kina w filmie "Bodo"

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2017 17:02
- On nie miał wielu udanych romansów, stąd do olbrzymiej roli urósł fikcyjny romans z Adą, którego de facto nie było. Miał wiele milości, ale nigdy to nie było uczucie długotrwałe, bo dla niego to była sfera raczej drugoplanowa - tak o bohaterze kinowej produkcji "Bodo" mówi Joannie Sławińskiej reżyser Michał Kwieciński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tradycja i kultura Kresów

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 17:07
Sowiecka inwazja na Polskę 17 września 1939 roku niosła za sobą nie tylko konsekwencje polityczne i wojskowe, ale również, a może przede wszystkim społeczne. W następstwie agresji sowieckiej aresztowano ponad 200 tys. Polaków, wymuszano przyjęcie obywatelstwa radzieckiego, a oficerów, policjantów, ziemian i prawników masowo wywożono na wschód, do łagrów na Syberię. Zniszczone zostały tradycje i kultura ziem wschodnich dawnej Rzeczypospolitej zwanych Kresami.
rozwiń zwiń