Od kilku lat grupa związana z XXVII Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Czackiego w Warszawie jeździ do Krzemieńca, w zachodniej Ukrainie, aby odnawiać cmentarz profesorów Liceum Krzemienieckiego, które zakładał Czacki. Równolegle do prac porządkowych realizowane są prace konserwatorskie prowadzone przez zaprzyjaźnioną Fundację Dziedzictwa Kulturowego.
Krzemieniec przyjmuje uchodźców ze wschodu Ukrainy
W obliczu agresji Rosji na Ukrainę członkowie nieformalnego Towarzystwa Krzemienieckiego zdecydowali się zorganizować akcję pomocową dla lokalnej społeczności.
- Szybko nawiązaliśmy gorącą linię z merostwem miasta Krzemieniec. Okazało się, że ludność lokalna się organizuje i oczekuje dużej liczby uchodźców ze Wschodu. Zostaliśmy poproszeni o zorganizowanie środków medycznych oraz żywności o długim terminie ważności - relacjonował Daniel Potkański.
Do Ukrainy ruszyły już dwa transporty z potrzebnymi rzeczami, a zbiórka nadal trwa. Wszyscy, którzy chcieliby się do niej przyłączyć, znajdą szczegółowe informacje po wpisaniu w wyszukiwarkę internetową hasła "półprzewodnik krzemieniecki zbiórka".
Ślady polskości. Słowacki, Kołłątaj i Duda-Gwiazda
Współpraca warszawskiego liceum z miastem Krzemieniec trwa już cztery lata, a inspiracją do działania są wydarzenia sprzed dwóch wieków.
- Na początku XX wieku Tadeusz Czacki założył właśnie tam słynne Liceum Krzemienieckie. Warszawskie liceum im. T. Czackiego kontynuuje tę tradycję. W 2018 roku w gronie uczniów i absolwentów postanowiliśmy nawiązać współpracę z Krzemieńcem oraz zaangażować się w ochronę materialnego dziedzictwa, które pozostawiło po sobie tamto liceum - mówił Daniel Potkański.
Mela Gregorczyk zauważyła, że w Krzemieńcu odnaleźć można też inne - poza słynną szkołą - ślady polskiej kultury. - Z Krzemieńca pochodzi Juliusz Słowacki, znajduje się tam prężnie działające muzeum Słowackiego. Jest tam również cmentarz tunicki, a na nim - grób Salomei, matki Słowackiego - wyliczała.
To nie koniec związków z Polską. Z Liceum Krzemienieckim związany był Hugo Kołłątaj, a w mieście tym urodziła się Joanna Duda-Gwiazda, polska działaczka opozycji demokratycznej i żona Andrzeja Gwiazdy.
- Dość późno sam zrozumiałem, że tak wiele jest połączeń między Polską a Ukrainą, że tak doskonale można się tam poczuć i tyle rzeczy zrozumieć. Tyle rzeczy z naszej wspólnej historii nagle staje się namacalne tam, na Wschodzie - mówił Daniel Potkański.
11:42 Dwojka_Poranek_Dwojki 2022_03_09-09-31-46.mp3 Grupa związana z warszawskim liceum im. T. Czackiego wspiera ukraiński Krzemieniec (Poranek Dwójki)
***
Tytuł audycji: Poranek Dwójki
Prowadził: Paweł Siwek
Goście: Daniel Potkański i Mela Gregorczyk (Towarzystwo Krzemienieckie)
Data emisji: 9.03.2022
Godzina emisji: 9.30