Nowe spojrzenie na kostiumy
Przedmioty i kostiumy muszą być dziełami sztuki, a nie dekoracją wyrzucaną po użyciu na złom - podkreślał Tadeusz Kantor, opisując kolekcję Cricoteki.
Na wystawę "Osobiste. Kostiumy teatralne Kantora" składa się około 250 prac, zbiór kostiumów i obiektów teatru Cricot 2. - Najstarsze kostiumy pochodzą z 1961 roku. Były robione dla Starego Teatru do "Nosorożca". Najnowsze pochodzą zaś z ostatniego spektaklu Tadeusza Kantora pt. "Dziś są moje urodziny". To był 1991 rok, więc to jest 30 lat pełnej kolekcji kostiumów i pełnego zbioru z tego okresu - tłumaczyła kuratorka Justyna Droń.
Sztuka według Kantora
To pierwsza taka prezentacja w dziejach Cricoteki wsparta m.in. kilkuletnim programem naukowym. Jego punktem wyjścia jest próba spojrzenia na Kantorowskie kostiumy jako na autonomiczne dzieła sztuki, które zasługują na status rzeźb, a jednocześnie są nierozerwalnie złączone z cielesnością aktora.
- Kantor nazywał swoje kostiumy rzeźbami. W przeciwieństwie do kostiumu rzeźba jest bowiem dziedziną sztuki. Słowo "kostium" było dla Kantora trochę mało znaczące, a wiedział, co mówi, bo był też scenografem w teatrach i w operach - podkreślał Bogdan Renczyński, aktor teatru Cricot 2 i zarazem kurator ekspozycji.
06:44 Poranek Dwójki 6.07.2022 cricoteca.mp3 Wystawa "Osobiste. Kostiumy teatralne Kantora" w krakowskiej Cricotece (Poranek Dwójki)
Wystawa "Osobiste. Kostiumy teatralne Kantora" w krakowskiej Cricotece otwarta będzie od 7 lipca do 12 lutego przyszłego roku. Wydarzeniu patronuje Program 2 Polskiego Radia.
***
Rozmawiała: Justyna Nowicka
Goście: Natalia Zarzecka (dyrektorka Cricoteki), Justyna Droń i Bogdan Renczyński (kuratorzy wystawy "Osobiste. Kostiumy teatralne Kantora")
Data emisji: 6.07.2022
Godzina emisji: 8.40
Rozmowę wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".
pg