Jakub Szymczak: bohatera mojej książki znalazłem w komiksie "Maus" Spiegelmana

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2022 11:35
- Uwielbiam "Mausa". Uważam, że jest to wielkie dzieło literackie. Wracałem do niego wielokrotnie, szukając czegoś więcej. Aż wreszcie znalazłem tam bohatera - Haskela Spiegelmana, czyli kuzyna głównego bohatera komiksu Arta Spiegelmana - mówił w "Poranku Dwójki" Jakub Szymczak, autor reportażu "Ja łebków nie dawałem. Procesy przed żydowskim sądem społecznym".
Likwidacja warszawskiego getta, 1943 rok
Likwidacja warszawskiego getta, 1943 rokFoto: Shutterstock.com/Everett Collection

Żydowskie rozliczeniach po II wojnie

"II wojnę światową przetrwało w Polsce ledwie kilkadziesiąt tysięcy Żydów. Wszyscy przeżyli niewyobrażalny koszmar, a ich drogi ku ocaleniu były różne. Uldze wyzwolenia towarzyszyła silna potrzeba rozliczeń i wymierzenia sprawiedliwości. Zaraz po zakończeniu wojny rozpoczął działalność Sąd Społeczny przy Centralnym Komitecie Żydów w Polsce. Był to sąd niezwykły - nie mógł skazać na więzienie ani grzywnę, mógł potępić, wydalić ze społeczności żydowskiej. Wyroki nie dotyczyły przestępstw, lecz spraw zasadniczych, dobra i zła, granicy walki o przetrwanie. Dlatego dla niektórych były druzgoczące" - czytamy w opisie wydawnictwa.

Jakub Szymczak w swoim reportażu - a zarazem debiucie książkowym - odtwarza procesy Żydów oskarżonych o kolaborację i działanie na szkodę narodu żydowskiego.

Odkrywanie mniej znanej historii

Jednym z bohaterów książki "Ja łebków nie dawałem. Procesy przed żydowskim sądem społecznym" jest wspomniany już wyżej Haskel Spiegelman. - Był policjantem w getcie w Sosnowcu. Popularnie w tamtych czasach wśród Żydów mówiło się o nich odemanowie. Po wojnie Haskel Spiegelman stanął przed żydowskim sądem, który miał zdecydować, kto jest winny kolaboracji z Niemcami. Okazało się, że tych procesów było znacznie więcej. Bardzo mnie to wciągnęło, bo są to niezwykłe historie - tłumaczył autor.

Jak podkreślał Jakub Szymczak, jest to stosunkowo mało znany epizod z historii Żydów polskich.

Posłuchaj
15:24 Poranek Dwójki 5.09.2022 szymczak.mp3 Rozmowa z Jakubem Szymczakiem, autorem książki "Ja łebków nie dawałem. Procesy przed żydowskim sądem społecznym" (Poranek Dwójki) 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Jakub Szymczak (dziennikarz, autor książki "Ja łebków nie dawałem. Procesy przed żydowskim sądem społecznym")

Data emisji: 5.09.2022

Godzina emisji: 9.30

pg

Czytaj także

Józef Walaszczyk – Sprawiedliwy wśród Narodów Świata [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2022 22:35
Józef Walaszczyk urodził się w 1919 roku w Częstochowie. W czasie II wojny światowej uratował życie 53 Żydom. Pomagał też lekarzom z warszawskiego getta z dużym narażeniem życia. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

78. rocznica likwidacji Litzmannstadt Getto. Prezydent: Holokaust to przestroga przed ignorowaniem imperializmu

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2022 15:45
W 78. rocznicę likwidacji Litzmannstadt Getto i 80. rocznicy tzw. Wielkiej Szpery prezydent Andrzej Duda podkreślił w liście jak "ważna jest pełna prawda o Holocauście, strzeżona przed zafałszowaniem i manipulacją. Dodał, że ta prawda "pozostanie wstrząsającą sumieniami przestrogą przed lekceważeniem szowinizmu i imperializmu w jakiejkolwiek ich postaci".
rozwiń zwiń