"Piękno ocala" - Nina Stano w opowieści

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2023 11:45
- Babcia opowiadała o tym, że po wojnie artyści jeździli po Polsce i śpiewali. To była działalność, która miała pokazać, że to życie może toczyć się dalej - w "Poranku Dwójki" o swojej babci, śpiewaczce Ninie Stano opowiadała pisarka, promotorka czytelnictwa Sylwia Stano.
Sylwia Stano
Sylwia StanoFoto: PR2

W "Poranku Dwójki" sięgnęliśmy po książkę łączącą muzykę, historię i kryminalną fabułę: "Opera na trzy śmierci". Jej autorka Sylwia Stano - pisarka, promotorka czytelnictwa, wnuczka śpiewaczki Niny Stano - zaprasza do lektury powieści o odwadze, odnalezieniu własnego głosu i pragnieniu śpiewania mimo wyrwy w życiorysie.

Piękny głos i osobowość

Babcia i sopranistka była uczennicą Ady Sari, dysponowała niezwykłą barwą głosu, a miłość do muzyki przekazała dalszym pokoleniom. - Opera była zawsze w moim domu bardzo ważna - podkreśliła Sylwia Stano. - Jest taką formą życia, w ogóle ekspresji, która moim zdaniem jest bogactwem. Dzisiaj nam go w życiu bardzo brakuje.

Nina Stano śpiewała na największych scenach całej Europy - Była osobą, nie dość że o pięknym głosie, to jeszcze o wspaniałej, charyzmatycznej osobowości - opowiadała nasza rozmówczyni. - Uczyła nas tej miłości do muzyki.

Na gruzach marzeń

Śpiewaczka, urodzona w 1919 roku przeżyła niemal cały XX wiek (zmarła w 97. roku życia), z całą jego dramaturgią i pytaniami o rolę sztuki wśród wojen i okupacji. - To się pojawiało w tym, co babcia opowiadała. Taka luka, taki czas, który ktoś po prostu odebrał tym młodym ludziom, którzy wierzyli właśnie w to, że to śpiewanie jest ważne, jest najważniejsze. Mieli różne plany, marzenia - podkreśliła Sylwia Stano. - Jesteśmy w przeddzień rocznicy wojny i teraz też obserwujemy, że wielu ludzi po prostu musiało nagle odwiesić na kołek swoje marzenia.

- Warszawa, do której Nina przyjechała za Adą Sari, też była miejscem bardzo wyjątkowym, też przez to, że trzeba ją było podnieść z gruzów. Ludzie musieli sami się podnieść, ale to miasto też wymagało pomocy, uwagi i ogromnej wiary, że to się może udać, że tych gruzach może powstać nowe, wspaniałe miasto.


Posłuchaj
14:06 Poranek Dwójki Opera 20 luty 2023 09_36_58.mp3 Sylwia Stano o powieści "Opera na trzy śmierci" (Poranek Dwójki)

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Sylwia Stano (pisarka, promotorka czytelnictwa, wnuczka śpiewaczki Niny Stano)

Data emisji: 20.02.2023

Godzina emisji: 9.35

mo/ans/uk

Czytaj także

Olga Pasiecznik: głos jest instrumentem żywym, zagadką

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2023 11:42
Pochodząca z Ukrainy Olga Pasiecznik debiutowała na warszawskiej scenie 30 lat temu. Od tego czasu z powodzeniem koncertuje po całym świecie, śpiewając najpiękniejsze i najtrudniejsze arie operowe. Najchętniej wykonuje muzykę dawną, barokową, francuską. Wkrótce artystka wystąpi w recitalu "Ah! Mio cor!", podczas którego wybrzmią wyimki z oper G.F. Händla.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fatma Said: także w śpiewie potrzebujemy błędów, by czegoś się nauczyć

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2023 11:00
- W tańcu znajduję swego rodzaju wyzwolenie, którego nie doświadczam w zawodowym śpiewie. Nie czuję presji bycia bezbłędną, to świat, w którym czuję się wolna, to jest moje hobby, chętnie trenuję taniec. Gdybym miała szukać w życiu innej drogi, to byłaby ona związana ze słowem pisanym, może wybrałabym poezję - mówiła w Dwójce egipska sopranistka Fatma Said.
rozwiń zwiń