Pierwsza w Polsce ukraińska scena teatralna. "To teatr otwarty i bezpośredni"

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2023 10:00
- Ukraińcy chcą być mieszkańcami i obywatelami, łączyć swoją kulturę z naszą. Mają swoje paszporty i prawa inne od ludzi urodzonych w Polsce, ale mogą nam zaoferować dużo w sferze kultury. My chcemy stworzyć ku temu warunki i miejsce, które będzie zawsze otwarte na dialog i spotkanie - mówił w Dwójce dyrektor Instytutu Grotowskiego Jarosław Fret.
Pierwsza w Polsce ukraińska scena teatralna wystartowała w Instytucie Grotowskiego we Wrocławiu
Pierwsza w Polsce ukraińska scena teatralna wystartowała w Instytucie Grotowskiego we WrocławiuFoto: PUSCAU DANIEL/Shutterstock

Pierwsza w Polsce ukraińska scena teatralna

Gośćmi "Poranka Dwójki" byli Jarosław Fret - dyrektor Instytutu Grotowskiego oraz Jakub Tabisz - koordynator i dyrektor artystyczny Festiwalu Teatru opartego na faktach "Antybohaterka" (Instytut Grotowskiego). Rozmawialiśmy o pierwszej w Polsce teatralnej scenie ukraińskiej, która wystartowała we wrocławskim Instytucie. Ma to być miejsce stałej prezentacji ukraińskiej kultury i ukraińskiego języka

Teatr blisko życia i strumienia społecznego

Jakub Tabisz podkreślił, że jest to inicjatywa, które nieprzypadkowo rozwija się w ramach programu "Teatr na faktach". - Kończymy jego czwarty sezon, to teatr blisko życia, strumienia społecznego, stawia kwestie często w sztuce nieobecne. Od jesieni w centrum Wrocławia chcemy otworzyć miejsce dla regularnej obecności teatru w języku ukraińskim, tworzonego przez artystki i artystów z Ukrainy, ale nie tylko - mówił.

Język narodowy jest kluczowy dla życia kultury

Jarosław Fret dodał, że spektakle będą grane po ukraińsku. - Język narodowy jest kluczowy dla życia kultury. Jednak każdy będzie mógł posłuchać tłumaczenia sztuk młodych teatralnych autorów z Ukrainy - podkreślił. - W miejscu, z którego mówimy, czyli w siedzibie dawnego Teatru Laboratorium, nie sprowadzamy zdarzenia teatralnego wyłącznie do tekstu i do struktury językowej. Wierzymy, że będzie to teatr otwarty, bezpośredni, pierwszej potrzeby - zaznaczył Jakub Tabisz.

Posłuchaj
17:01 2023_07_10 09_33_25_Dwojka_Poranek_Dwojki.mp3 Pierwsza w Polsce teatralna scena ukraińska we Wrocławiu. "Będzie to teatr otwarty, bezpośredni, pierwszej potrzeby" (Poranek Dwójki)

 

Miejsce otwarte na dialog i spotkanie

Dyrektor Instytutu Grotowskiego powiedział, że Ukraińcy nie chcą być traktowani jak największa mniejszość w Polsce, ale jak wrocławianie, warszawiacy czy poznaniacy. - Chcą być mieszkańcami i obywatelami, łączyć swoją kulturę z naszą. Mają swoje paszporty i prawa inne od ludzi urodzonych w Polsce, ale mogą nam zaoferować dużo w sferze kultury. My chcemy stworzyć ku temu warunki i miejsce, które będzie zawsze otwarte na dialog i spotkanie - stwierdził. 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: Jarosław Fret (dyrektor Instytutu Grotowskiego) oraz Jakub Tabisz (koordynator i dyrektor artystyczny Festiwalu Teatru opartego na faktach "Antybohaterka" (Instytut Grotowskiego)

Data emisji: 10.07.2023

Godzina emisji: 9.30

pg/mo

Czytaj także

Konkurs "Make me!". Polscy projektanci z myślą o walczących Ukraińcach

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2023 11:14
- Nasze rozwiązanie na pewno odbiega od rozwiązań dostępnych na rynku. Tak naprawdę jest połączeniem dwóch różnych powszechnie stosowanych mechanik. Udało nam się, to naprawdę działa - mówił w "Poranku Dwójki" Maciej Głowacki, laureat I miejsca - razem z Olgą Kozłowską - międzynarodowego konkursu wzorniczego "Make me!" za opaskę ratującą życie "Staza SYGNIS - drukowalna 3D, zweryfikowana bojowo".
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Łazienkach Królewskich stanął Pawilon Wolności. "To jednocześnie finał i początek"

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2023 12:24
- Jest to zwieńczenie niesamowitej współpracy, którą rozpoczęliśmy z Wydziałem Architektury Politechniki Warszawskiej. Wraz z grupą studentów piątego roku wykonaliśmy w trakcie jednego semestru pracę nie tylko projektową, ale również rzeczywistą. Była to współpraca bardzo dynamiczna, angażująca także nasz zespół - mówiła w "Poranku Dwójki" o Pawilonie Wolności Marianna Otmianowska, p.o. dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.
rozwiń zwiń