Jak rozmawiać o śmierci? "Żałoba to doświadczenie bardzo indywidualne"

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2023 10:00
- Żałoba jest doświadczeniem bardzo indywidualnym. W internecie można trafić na wręcz szkodliwe publikacje, żałoba zależy od wielu czynników. Od naszego charakteru, emocji, od tego, jaką mieliśmy relację z osobą, która odeszła, czy pozostały jakieś nierozwiązane konflikty. Nie ma dwóch osób, u których żałoba wygląda identycznie. Każdy inaczej przeżywa stratę bliskich - mówiła w Dwójce Anja Franczak.
W audycji rozmawialiśmy o śmierci, żałobie i świadomości przemijania
W audycji rozmawialiśmy o śmierci, żałobie i świadomości przemijaniaFoto: shutterstock.com/NadyaEugene

Jak poradzić sobie z żałobą?

Osoby zaangażowane w tworzenie tej przestrzeni chcą podnieść poziom wiedzy o procesie umierania, o różnorodności pochówków i pożegnań oraz zwiększyć świadomość dotyczącą możliwości wsparcia. - Pomysł powstania instytutu zaczęły się kilka miesięcy przed pandemią. W jej trakcie sporo osób doświadczyło straty, a także ograniczonego dostępu, braku możliwości pożegnania. Wielu ludzi nosi w sobie taki ból - mówiła Anja Franczak.

Żałoba po ofiarach pandemii

Dodała, że w Polsce zabrakło wspólnotowego, publicznego wyrazu żałoby po ofiarach pandemii. - Takie inicjatywy miały miejsce w różnych krajach, natomiast u nas tego nie zaobserwowałam - stwierdziła rozmówczyni Pawła Siwka.

Każdy inaczej przeżywa stratę bliskich

- Żałoba jest doświadczeniem bardzo indywidualnym. W internecie można trafić na wręcz szkodliwe publikacje. Czytamy, że żałoba po partnerze trwa tyle i tyle, po babci również jakiś określony czas. Moim zdaniem to bzdury, żałoba zależy od wielu czynników. Od naszego charakteru, emocji, od tego, jaką mieliśmy relację z osobą, która odeszła, czy pozostały jakieś nierozwiązane konflikty. Nie ma dwóch osób, u których żałoba wygląda identycznie. Każdy inaczej przeżywa stratę bliskich - podkreśliła.

Posłuchaj
17:37 2023_11_02 09_30_19_Dwojka_Poranek_Dwojki.mp3 Jak rozmawiać o śmierci? "Żałoba to doświadczenie bardzo indywidualne" (Poranek Dwójki)

 

Często wsparcie zaczyna zanikać

Zaznaczyła, że ważna jest wzajemna uwaga. - Wystarczy słuchać siebie nawzajem i akceptować w tej różnorodności. Większość ludzi ma wsparcie w swoim otoczeniu, to rodzina i przyjaciele. Bardzo często jednak to wsparcie zaczyna zanikać. Mam wrażenie, że jako społeczeństwo jesteśmy niecierpliwi, chcemy, aby żałoba jak najszybciej się skończyła. Doświadczamy samotności w związku z poczuciem owej presji - powiedziała Anja Franczak.

Instytut Dobrej Śmierci łączy ludzi, którzy wierzą, że świadomość przemijania może pogłębić jakość naszego życia. Jesteśmy przekonani, że istnieją lepsze sposoby obcowania ze śmiercią niż przemilczanie lub tabuizowanie. Szukamy głębszego kontaktu ze sobą i z innymi, dzielimy się wiedzą i doświadczeniem i tworzymy wspólnotę - ponieważ śmierć łączy nas wszystkich.

[materiały ze strony internetowej Instytutu Dobrej Śmierci]

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Anja Franczak (założycielka Instytutu Dobrej Śmierci)

Data emisji: 2.11.2023

Godzina emisji: 9.30

mo

Czytaj także

Podręczniki dobrego umierania. "Chwila śmierci decyduje o wszystkim"

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2024 06:00
W późnym średniowieczu pojawiły się utwory, które miały przygotować chrześcijanina na najważniejszy – według ówczesnych wierzeń – moment życia: na śmierć. Głównym celem tych dzieł było dostarczenie odbiorcy jak największej liczby praktycznych porad. Stawka bowiem była ogromna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kult zmarłych w historii człowieka. Co o nim wiemy?

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2023 21:24
Święto zmarłych łączy ludzi w pamięci o tych, którzy od nas odeszli. Kult zmarłych sięga jednak głębiej niż istnienie homo sapiens, jak wskazują badacze. Jak niedawno wykazano, święta katolickie związane ze zmarłymi mają swoje korzenie przedchrześcijańskie. 
rozwiń zwiń