"Hiszpania. Portret kraju". Szef Instytutu Cervantesa o wystawie: tak naprawdę to wiele portretów

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2024 11:16
- Wystawa nawiązuje poniekąd do inicjatywy "Dzień z historii Hiszpanii". Pod koniec lat 80. zaproszono mnóstwo twórców, żeby uchwycili jakiś jeden moment na przestrzeni całego dnia. Proszę sobie wyobrazić, ile zdjęć musiało wtedy powstać. Natomiast teraz mamy 19 zdjęć, które pochodzą z każdej wspólnoty autonomicznej i z dwóch autonomicznych miast Hiszpanii - mówił o wystawie "Hiszpania. Portret kraju" Abel Antolín Murcia Soriano, dyrektor Instytutu Cervantesa w Warszawie.
Wystawa fotograficzna Hiszpania. Portret kraju w Instytucie Cervantesa w Warszawie
Wystawa fotograficzna "Hiszpania. Portret kraju" w Instytucie Cervantesa w WarszawieFoto: Wojciech Rozenek/Instytut Cervantesa w Warszawie
  • "Hiszpania. Portret kraju" - to tytuł wystawy, którą od 14 lutego można oglądać w Instytucie Cervantesa w Warszawie.
  • Składa się na nią 19 fotografii ukazujących współczesną, różnorodną i uchwyconą fotograficznym spojrzeniem zwykłego przechodnia Hiszpanię.
  • Projekt wyrósł z konkursu fotograficznego zainspirowanego podjętą w 1987 roku inicjatywą "Un día en la historia de España" (Dzień z historii Hiszpanii).

"Hiszpania. Portret kraju" - to tytuł wystawy pokazującej współczesną, różnorodną i uchwyconą fotograficznym spojrzeniem zwykłego przechodnia Hiszpanię. Ekspozycja prezentuje 19 fotografii.

Jeden z portretów Hiszpanii

- Są to zdjęcia fotografów niekoniecznie profesjonalnych, w których mamy uchwyconą ich interpretację danego regionu Hiszpanii. Nawiązując do tytułu wystawy, nie wiem, czy to jest portret kraju, czy jeden z jego portretów. Myślę, że mogłyby powstać niezliczone ilości zdjęć i każde przedstawiałoby inny portret Hiszpanii - przekonywał Abel Antolín Murcia Soriano, dyrektor Instytutu Cervantesa. 

Projekt wyrósł z konkursu fotograficznego zainspirowanego pionierską inicjatywą "Un día en la historia de España" (Dzień z historii Hiszpanii) podjętą w 1987 roku. Wówczas celem było uwiecznienie początkowej nowoczesności kraju pogrążonego w zawrotnym procesie transformacji.

Różnobarwna hiszpańska mozaika w Warszawie

W tej nowej odsłonie 19 wybranych zdjęć zaprasza do zanurzenia się w wyjątkowej narracji wizualnej, ukazującej intymną i osobistą perspektywę Hiszpanii. Wszystkie fotografie uchwyciły momenty, które są w jakiś sposób znaczące i autentyczne dla ich autorów, zwracając naszą uwagę na wyjątkowe przestrzenie, unikatowe scenerie, tętniące życiem ludowe festyny... Migawki te tworzą wizualną mozaikę pełną kontrastów.

Wystawę "Hiszpania. Portret kraju" będzie można oglądać w Instytucie Cervantesa w Warszawie do połowy kwietnia.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Abel Antolín Murcia Soriano (dyrektor Instytutu Cervantesa w Warszawie)

Data emisji: 15.02.2024

Godz. emisji: 9.35

mo/pj/pg/wmkor

Czytaj także

Camino de Santiago. Ważna jest droga i ludzie, których na niej spotkasz

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2023 15:40
960 kilometrów w 44 dni, wiele wrażeń, emocji, przemyśleń i poznanych osób. Tak wyglądała podróż, którą odbył Wojciech Czekalski francuskim szlakiem Camino de Santiago. W Czwórce opowiada o swojej pielgrzymce.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sztuka emocji. Rocío Bazán o flamenco

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2024 16:00
Jej kariera rozpoczęła się w 2002 roku, kiedy w wielkim stylu wygrała dwa najważniejsze konkursy wokalne poświęcone muzyce flames. Od tej pory występuje na całym świecie zarówno ze swoimi recitalami solowymi, jak i w zespołach tanecznych.
rozwiń zwiń