Najważniejsze spektakle tego roku i dyskusje o narcyzmie. Festiwal "Boska Komedia"

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2024 14:02
Ponad dwadzieścia spektakli znalazło się w programie 17. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Boska Komedia". W grudniu w Krakowie na deskach teatrów będzie można zobaczyć najlepsze przedstawienia minionego sezonu, które zmierzą się w konkursie o statuetkę Boskiego Komedianta.
W Krakowie rozpocznie się 17. edycja  Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia.
W Krakowie rozpocznie się 17. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Boska Komedia".Foto: materiały prom.

- W programie wydarzenia znajdują się wyselekcjonowane spektakle polskich i zagranicznych twórców oraz przedstawienia najmłodszych artystów, adeptów szkół teatralnych. Pokazom będą towarzyszyć spotkania i debaty - mówił w "Poranku Dwójki" Bartosz Szydłowski, dyrektor festiwalu.

Posłuchaj
16:40 Festiwal Boska Komedia 2024_12_04-08-32-23.mp3 Najważniejsze spektakle tego roku i dyskusje o narcyzmie. Festiwal "Boska Komedia" (Poranek Dwójki)

 

Festiwal "Boska Komedia"

W konkursie dla przedstawień zrealizowanych w kraju w ubiegłym sezonie powalczą produkcje teatrów z Warszawy, Krakowa, Gdańska, Sosnowca i Wrocławia. - To bodaj najważniejszy festiwal teatralny w kraju, ale też taki, o którym głośno jest także poza granicami. Boska Komedia nie boi się zadawać pytań, nie boi się prowokować i nade wszystko buduje artystyczną tożsamość Krakowa. To jest rzecz bez precedensu i wielkiej wartości - podkreślił Paweł Szczepanik, pełnomocnik prezydenta Krakowa do spraw Kultury.

Czytaj także:


Sekcje festiwalowe 

Spektakle wybrane na festiwal Boska Komedia będą prezentowane w trzech sekcjach. W ramach Inferno - corocznego konkursu, w którym spośród polskich spektakli międzynarodowe jury wyłoni te najbardziej oryginalne, wchodzące w dialog ze współczesnością i zrozumiałe niezależnie od ich kulturowego kontekstu. Najnowsze i najciekawsze sztuki pozakonkursowe będzie można zobaczyć w sekcji Purgatorio, natomiast pasmo Paradiso będzie poświęcone pokazom eksperymentalnym i prezentacji przedstawień młodych twórców.

- Ten festiwal to jest przede wszystkim święto nas wszystkich. Nawet ci, którzy się nie pokazują na festiwalu, mam wrażenie, że wiedzą, jaki on jest ważny dla głosu teatralnego środowiska w Polsce i w Europie - ocenił szef wydarzenia Bartosz Szydłowski.


Polski konkurs Inferno

Do polskiego konkursu Inferno grono selekcjonerów wybrało jedenaście spektakli, wśród nich znalazły się:

  • "Wesele" Mai Kleczewskiej z Teatru Słowackiego w Krakowie,
  • "Chłopi" w reż. Remigiusza Brzyka z Teatru Ludowego w Krakowie,
  • "Piękna Zośka" Marcina Wierzchowskiego z Teatru Wybrzeże w Gdańsku,
  • "Dzieje grzechu" Wojtka Rodaka z Narodowego Starego Teatru w Krakowie,
  • "Matki. Pieśni na czas wojny" Marty Górnickiej z Teatru Powszechnego w Warszawie i Maxim Gorki Theater w Berlinie,
  • "Antygona w Molenbeek" Anny Smolar z Teatru Dramatycznego Warszawie,
  • "Persona. Ciało Bożeny" Jędrzeja Piaskowskiego z Teatru Zagłębia w Sosnowcu,
  • "Człowiek papieru" w reż. Jakuba Skrzywanka z Teatru Powszechnego w Warszawie,
  • "Złote płyty" w reż. Mateusza Pakuły z wrocławskiego Capitolu,
  • "Fobia" Markusa Öhrna i Karola Radziszewskiego
  • "Elizabeth Costello" Krzysztofa Warlikowskiego z Nowego Teatru w Warszawie.

17. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia odbędzie się pod hasłem "You are so fucking special" w dniach 6-15 grudnia br. w Krakowie. Wydarzenie jest organizowane od 2008 r. przez Teatr Łaźnia Nowa, instytucję kultury Miasta Krakowa. Partnerem jest Instytut Adama Mickiewicza.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzenie: Marcin Pesta

Gość: Bartosz Szydłowski (dyrektor Festiwalu "Boska Komedia")

Data emisji: 4.12.2024

Godz. emisji: 8.30

IAR/zch/pg

Czytaj także

Warszawskie Spotkania Teatralne - najgłośniejsze spektakle z całej Polski

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2024 18:00
- Jako kuratorzy szukaliśmy wraz z Janem Czaplińskim spektakli, które są najbardziej zachwycające, nieoczywiste, głośne - mówiła w Dwójce Dorota Kowalkowska, współorganizatorka Warszawskich Spotkań Teatralnych. Mieszkańcy stolicy będą mieli okazję zobaczyć najciekawsze produkcje teatralne z całego kraju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal "Szajna - Grotowski - Kantor". Reformatorzy teatru niczym niewyczerpane źródło pamięci

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2024 17:45
- Na początku myślałam, że to będzie jednorazowa impreza, która przypomni Rzeszowowi i całemu światu, że tych trzech wielkich reformatorów teatru wywodzi się z ziemi rzeszowskiej. Grotowski i Szajna urodzili się w Rzeszowie, a Kantor w Wielopolu, czyli mówimy o promieniu 40 km - mówiła w Dwójce Aneta Adamska-Szukała, dyrektor artystyczna festiwalu "Źródła Pamięci".
rozwiń zwiń