Zespół Burkina Azza tworzy pięciu braci pochodzących z Nayeriny w regionie Djibasso, wywodzących się z linii muzyków balafonistów i perkusistów zwanych griotami, często określanych jako „żywe archiwum tradycji ludowych”. Dzieci ludu Bwa. Muzyka Burkina Azza jest odzwierciedleniem ich głębokiej miłości do kultury, tradycji i życia, przy jednoczesnym czerpaniu z wpływów współczesnej muzyki afrykańskiej.
Poznaj
sytuację społeczno-polityczną w Burkina Faso
Mimo że są balafonistami od pokoleń, używają też innych instrumentów perkusyjnych (djembé, bara, tama, doum) oraz instrumentów strunowych (kora, n'goni) i kontynuują tradycję muzyki przodków, przekazywanej z ojca na syna.
- Najczęściej ten instrument przekazywany jest z ojca na syna. Jednak nie panuje tu patriarchat. Kobiety też mogą grać, nie są wykluczane – wskazywał Łukasz Komła.
Wyjątkowe i wielowymiarowe show zabierze widzów w podróż od ulic Ouagadougou do najdalszych i nieodkrytych zakątków Burkina Faso i zaskoczy ucztą dla uszu i oczu - bogactwem dźwięków charakterystycznych dla Afryki oraz ręcznie wykonanymi instrumentami i strojami.
Koncert w warszawskim klubie Spatif organizowany jest przy wsparciu festiwalu filmów afrykańskich AfryKamera, a partneruje mu m.in. Radiowe Centrum Kultury Ludowej.
Duchowe i muzyczne światy Malawi
Z dr. Piotrem Cichockim (Uniwersytet Warszawski) rozmawiamy o praktykach religijnych, w których dźwięk jest medium kontaktu z sacrum – od rytuałów uzdrawiających vimbuza po dynamiczne nabożeństwa w elektryfikowanych kościołach chrześcijańskich.
- Wydaje mi się, że w Polsce, wschodnioeuropejskim kraju, muzyka Afryki cieszy się popularnością. W SPATiF-ie czy Pardon To Tu co jakiś czas możemy usłyszeć afrykańską muzykę. A i tu, w kraju sporo jest artystów z krajów afrykańskich, którzy tworzą tu muzykę. Na przykład Hizbut Jamm. Poza tym, nie tylko muzyka tradycyjna cieszy się zainteresowaniem. Warto wspomnieć o wydawnictwie Nyege Nyege, które wydaje m.in. muzykę eksperymentalną, elektroniczną – mówił Dima Svmerki.
Na koncert Burkina Azza zapraszali nasi Goście Poranka: Łukasz Komła i Dima Svmerki - wydawcy, organizatorzy koncertów.
Burkina Azza w klubie SPATiF
Ponadto w folkowym Poranku Dwójki:
- Proponujemy etno-wydarzenia na najbliższe dni TUTAJ
- Nadchodzące święta Bożego Narodzenia już niedługo staną się cezurą w naszym repertuarze – pozwalając na granie i śpiewanie kolęd we wszystkich formach. Ta oczywista, wydaje się, tradycja muzyczna nie zawsze jednak była tak łatwa do zinterpretowania i popularna, jeśli chodzi o folk. A co na to… Voo Voo? O tym Wojciech Ossowski i Historia Polskiego Folku.
05:43 Dwojka 2024_12_14-07-47-15.mp3 HPF: Voo Voo
- Jutro w Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi, przy Krakowskim Przedmieściu 66 w Warszawie odbędzie się Jarmark bożonarodzeniowy. Zaprosili na niego Magdalena Trzaska i Piotr Dorosz.
03:43 PORANEK DWÓJKI Dwojka 2024_12_14-08-13-11.mp3 Jarmark Bożonarodzeniowy w NIKiDW (Dwójka/Poranek Dwójki)
- Joanna Gostkowska i zespół Drëszë (finaliści konkursu Nowa Tradycja 2022) właśnie kończą pracę nad swoim pierwszym albumem. Co się na nim znajdzie? Jak rzez ostatnie dwa lata zmieniła się muzyka kaszubskiego zespołu?
11:57 PORANEK DWÓJKI Dwojka 2024_12_14-08-18-41.mp3 Joanna Gostkowska i Dresze o swojej płycie (Dwójka/Poranek Dwójki)
- 34. Mikołajki Folkowe w Lublinie trwają do jutra. Wieczorem w Akademickim Centrum Kultury i Mediów Chatka Żaka odbędzie się koncert „Na sobotę”, podczas którego wręczone zostaną nagrody w konkursie Scena Otwarta. Zwycięskie trzy zespoły również wystąpią na koncercie. Poza nimi pojawią się na niej goście: z Ukrainy – zakarpacki zespół Hudaki Village Band, z Serbii – młodzieżowy zespół Gusle oraz gospodarze festiwalu – Orkiestra Św. Mikołaja. Relacja Mariany Kril.
06:50 PORANEK DWÓJKI Dwojka 2024_12_14-08-37-34.mp3 34. Mikołajki Folkowe (Dwójka/Poranek Dwójki)
- W cyklu „Nasze Niematerialne”: Tradycje kulturowe Chazów przedstawiła Aleksandra Stec.
- Gdyby DJ Rashad, pionier footworku, zajrzał pod koniec lat 90 XX w. do polskiej dzielnicy Chicago, mógłby usłyszeć archaiczny, trójkowy język polskiej wsi, a gdyby lokalne Zespoły Pieśni i Tańca trafiły przypadkiem na undergroundową imprezę czarnoskórej społeczności Chicago, efektem mogłyby być pojedynki ludowych kapel i mistrzów analogowej elektroniki...Usłyszeliśmy fragment rozmowy Hanny Szczęśniak z Piotrem Gwaderą o jego nowym - kasetowym! - wydawnictwie, czyli „Daleko w Chicago. Suita Footberkowa”. SŁUCHAJ WIĘCEJ
Słuchaliśmy:
7.09 Guillaume Lekeu Kwartet smyczkowy G-dur, IV. Romance. Andantino molto moderato quasi andante Quatuor Debussy (5:17)
7.16 John Dowland Time Stands Still Iestyn Davies Aurora Orchestra (3:32)
7.26 Adam Strug Grzechem Adama ludzie uwikłani (3:17)
7.31 Antonio Vandini Sonata na wiolonczelę i basso continuo a-moll, II. Allegro Vladimir Waltham, La Serenissima (2:11)
7.37 Valentin Silvestrov Melodies of the Moments. Cykl VII, I. Elegia Daniel Hope, Alexey Botvinov (2:21)
7.45 Domenico Scarlatti Sonata E-dur (K.20) Władysław Kłosiewicz (2:46)
7.54 Nirvana, Redi Hasa In Bloom (4:07)
8.02 Ludwig van Beethoven, Sonata fortepianowa B-dur "Hammerklavier" op.106 cz I Marc-Andre Hamelin (10:56)
8.09 Tom Waits You Can Never Hold Back Spring (2:26)
8.19 Dresze Lezi bot (2:26)
8.28 Gene Sikora A song of Mary (2:29)
8.33 Gary Gwadera Dwapotrzy (4:14)
8.43 Orkiestra św. Mikołaja Z wysokiego pola (3:59)
8.54 Antonio Vivaldi I koncert na klarnet i orkiestrę B-dur, III. Molto Allegro, Martin Frost Concerto Köln (3:00)
9.08 Rube Świnie Jelynek (4:05)
9.25 Gary Gwadera Chicago (fragm.)
9.29 Burkina Azza Haiketoo (5:20)
9.49 Burkina Azza Djanfa Magne (fragm.)
9.53 Nick Drake From the morning (5:03)
***
Tytuł audycji: folkowy Poranek Dwójki
Prowadził: Piotr Kędziorek
Data emisji: 14.12.2024
Godzina emisji: 9.30
mg