Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Miejsce, gdzie kultura łączy się z naturą

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2025 09:28
- Muzeum poprzez emocje ma wzbudzać zainteresowanie tym, co się tutaj dzieje: stanem zabytków, stanem przyrody. Bo przypominam, że jesteśmy muzeum kultury i natury. Coraz bardziej ewoluujemy w tym kierunku - mówił w Dwójce Paweł Jaskanis. Historyk sztuki będzie kierował Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie przez kolejne trzy lata.
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Muzeum Pałacu Króla Jana III w WilanowieFoto: Shutterstock/Nahlik

Hanna Wróblewska powołała Pawła Jaskanisa na stanowisko dyrektora Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Tym samym historyk sztuki i specjalista z zakresu opieki nad zabytkami, ich ochrony i dokumentacji oraz muzealnictwa będzie pełnić tę funkcję nieprzerwanie od 2002 roku.


Posłuchaj
06:33 Poranek Dwójki Jaskanis 2025_01_08-07-16-38.mp3 Paweł Jaskanis o planach Muzeum Pałacu w Wilanowie (Poranek Dwójki)

Paweł Jaskanis kontynuuje misję w Wilanowie

Mimo że Paweł Jaskanis kieruje instytucją od ponad dwudziestu lat, nie czuje się niezastąpiony. Jak podkreśla, wciąż przed nim pojawiają się nowe wyzwania.

- Dużym przedsięwzięciem na najbliższe lata jest zakończenie prac konserwatorskich w północnym skrzydle pałacu, gdzie mamy dekoracje z połowy XIX wieku oraz z lat dwudziestych XX wieku. Powstały one w związku z galerią muzealną, którą rodzina Potockich otworzyła w 1805 roku. I w tym kształcie oglądamy ją dzisiaj. Mogę zapowiedzieć odtworzenie tej galerii obrazów i rzemiosła już w bardziej naukowym kształcie w 2026 roku - mówił dyrektor muzeum.

Czytaj też:


Miejsce, gdzie kultura łączy się z naturą

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie to nie tylko miejsce, które sprawuje opiekę nad zabytkowymi obiektami, ale również nad przyrodą, związaną pałacem. - Coraz bardziej ewoluujemy w tym kierunku, po to, by w wiarygodny sposób sprawować opiekę nad zabytkami kultury i natury i po to, żeby wiarygodnie edukować. Za tym stoi wychowanie obywatelskie i patriotyczne.

Z Wilanowem łączy się również Gucin Gaj, czyli założenie parkowe z lat 1817–1821 na terenie historycznych dóbr wilanowskich, podobnie jak Natolin czy Morysin. Te dawne miejsca niegdyś przypominały o świetności Wilanowa. Dziś jednak wymagają starannej opieki i renowacji.

- Postulat udostępnienia w całości dóbr wilanowskich, zwłaszcza tych z początku XIX wieku, jest podstawą. Zamierzam przedstawić moim przełożonym wieloletni program rewitalizacji zabytków i regeneracji środowiskowej, tak żeby spiąć te wszystkie elementy - zapowiedział Paweł Jaskanis.

***

Rozmawiała: Małgorzata Nieciecka-Mac

Gość: Paweł Jaskanis (dyrektor Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie)

Data emisji: 8.01.2025

Godzina emisji: 7.15

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

am/dz

Czytaj także

Muzeum – jedna z najstarszych idei w naszej kulturze

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2024 17:30
- Gdzieś około XVIII w. p.n.e. pojawia się nazwa musejon, która ma co najmniej trzy znaczenia. Z jednej strony jest to wzgórze, z którego daleko widać. A skoro mamy dobry punkt widokowy, to spotykają się tam ludzie. Co oznacza różne konflikty, które wymagają mediacji. Jednocześnie jest to miejsce, gdzie ściągają artyści, gdyż można dojrzeć tam rzeczy pod innym kątem - mówiła w Dwójce prof. Dorota Folga-Januszewska z Muzeum w Wilanowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Centrum Historii Zajezdnia - najpierw tramwaje, potem autobusy, teraz muzeum

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2025 14:53
- Zajezdnia została wybudowana pod koniec XIX w. i wtedy stacjonowały tutaj elektryczne tramwaje. W trakcie II wojny światowej w budynku był zorganizowany magazyn silników lotniczych i cały kompleks dość mocno ucierpiał. Odbudowany i uruchomiony z powrotem został dopiero w 1963 roku, już jako zajezdnia autobusowa - mówiła w Dwójce Marta Gałuszka, przewodniczka z Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu.
rozwiń zwiń