Kolekcjonowane dzieła składają się na opowieść o Polsce, polskim społeczeństwie i polskiej sytuacji historyczno-politycznej w XX i XXI wieku. W kolekcji znajduje się m.in.: klasyka (Henryk Stażewski, Andrzej Wróblewski, Tadeusz Kantor, Wojciech Fangor, Maria Jarema, Jadwiga Maziarska), ekspresja lat 80. (Ryszard Grzyb, Jarosław Modzelewski, Edward Dwurnik), sztuka krytyczna z dekady lat 90. (Zbigniew Libera), jak i dzieła najmłodszej generacji (Karolina Jabłońska, Martyna Czech), by wymienić tylko kilka istotniejszych nurtów i postaci.
13:37 _PR2 (mp3) 2025_02_19-08-34-03.mp3 Marta Smolińska o wystawie "Nie pytaj o Polskę" (Poranek Dwójki)
Kolekcja Katarzyny Szafrańskiej i Wojciecha Szafrańskiego
Marta Smolińska - historyk i kurator wystawy - opowiedziała w audycji o pochodzeniu kolekcji prezentowanej w CSW. - Szafrańscy kolekcjonują w taki sposób, żeby ten zbiór, który rozbudowuje się z biegiem lat, cały czas nawiązywał do tematyki polskiej tożsamości. Kolekcjonują więc w sposób niekonwencjonalny i rzadszy w relacjach do kolekcji prywatnych - powiedziała.
- Interesują się pewnego rodzaju tematyką i konsekwentnie do tej tematyki gromadzą prace. Stąd też w swojej kolekcji mają około tysiąca prac. My pokazujemy około 250 z nich autorstwa około 130 artystów - dodała.
Nie pytaj o Polskę
Małżeństwo Szafrańskich kolekcjonuje dzieła w swój własny sposób. - Nie mówimy o niej "Kolekcja Katarzyny i Wojciecha Szafrańskich", ale "Kolekcja Katarzyny Szafrańskiej i Wojciecha Szafrańskiego". Zbierają oni prace niezależnie od siebie, być może trochę rywalizują. Na wystawie nie dowiadujemy się jednak, które dzieła należą do konkretnej osoby - opowiedziała Marta Smolińska.
Tytuł wystawy nawiązuje do piosenki "Nie pytaj o Polskę" Grzegorza Ciechowskiego, artysty z Torunia. - Intuicja kuratorska podpowiedziała mi, że jeżeli robimy to w Toruniu, a cała kolekcja dotyczy polskich przywar, cech narodowych czy tożsamości, to prowokacyjne pytanie "Nie pytaj o Polskę" - kiedy cała kolekcja właśnie pyta o Polskę - będzie idealnym punktem odniesienia także do miejsca, w którym wystawa się odbędzie - zdradziła Marta Smolińska.
Polska tożsamość
Kuratorka powiedziała, że artyści konfrontują się z mitami narodowymi, ale nie robią tego w sposób oczywisty. - Sztuka ma to do siebie, że daje nam obrazy wieloznaczne i nie wyłania nam się z tego żaden publicystyczny obraz, który miałby swoją tezę. Mam nadzieję, że każdy z odbiorców dowie się o polskiej tożsamości bardzo różnych rzeczy z różnych historycznych perspektyw - przyznała.
Czytaj także:
- Jako kuratorka łamię chronologiczność i zestawiam np. Tadeusza Kantora ze Zbigniewem Liberą. Chciałabym też, żebyśmy czuli, że tożsamość jest konstruktem i za każdym razem możemy go na nowo konstruować. Także poprzez sztukę - oceniła Marta Smolińska.
***
Tytuł audycji: Poranek Dwójki
Prowadzenie: Marcin Pesta
Gość: Marta Smolińska (historyk sztuki, kurator wystawy "Nie pytaj o Polskę")
Data emisji: 19.02.2025
Godz. emisji: 8.30
dz/kor/pg