Wystawa "Wybielanie" opowiada o tym, jak zbiory były gromadzone i jak przez lata przedstawiały kultury Afryki oraz Afrykanki i Afrykanów. Jej celem jest ukazanie kolonialnych schematów oraz próba zmierzenia się z nimi. Tytuł wystawy nawiązuje do mitu "kolonialnej niewinności" Polski i innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Jeden z kuratorów wystawy, Witek Orski, tłumaczy, że "koncepcja tytułowego »Wybielenia« analizuje funkcję kolekcji z globalnego południa w strategii oraz w historii muzealnych praktyk instytucji Europy Środkowo-Wschodniej. Tego rodzaju zbiory miały przedstawić te kraje - które na przełomie lat 20. XX wieku uzyskały niepodległość i podmiotowość - jako nieprzynależące do kręgu europejskiego". O wystawie w Poranku Dwójki kurator opowie wspólnie z Magdaleną Wróblewską, dyrektorką PME.
Witek Orski jest artystą wizualnym, fotografem i kuratorem wystaw. Autor zdjęć, instalacji i obiektów. Praktyka artystyczna jest dla niego przestrzenią badań i dociekań filozoficznych. W polu jego zainteresowań znajdują się społeczne i polityczne funkcje fotografii oraz jej status w kulturze wizualnej. Istotnym narzędziem jest dla niego samo medium wystawy – często aranżuje cykle prac w skomplikowane eseje wizualne. Orski ukończył filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. Tytuł doktora uzyskał na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Wykłada w Szkole Filmowej w Łodzi.
Magdalena Wróblewska jest historyczką sztuki i muzeolożką, zajmującą się problematyką dekolonialności. Dyrektorka Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Adiunktka na Wydziale Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendium typu post-doc odbyła w Kunsthistorisches Institut in Florenz- Max-Planck-Institut i Staatliche Museen zu Berlin. Wraz z C. Ariese opublikowała książkę „Practicing Decoloniality in Museums: A Guide with Global Examples”. Publikuje artykuły i książki na temat fotografii. W 2023 roku odbyła staż badawczy w Department for Anthropology, Museum of Natural History, Smithsonian Institution w Waszyngtonie.
Ponadto w w folkowym Poranku Dwójki:
7.15 Kalendarium wydarzeń
7.50 nowy odcinek Historii Polskiego Folku, czyli gawędy Wojciecha Ossowskiego
8.00 nowa porcja Etnonewsów
8.20 relacja z Watykanu i przygotowań do pogrzebu papieża Franciszka
8.45 w cyklu Nasze Niematerialne opowiemy o wielkanocnych procesjach konnych
9.10 czeka nas też wywiad z Iztokiem Korenem - słoweńskim multiinstrumentalistą
9.25 do tego prezentacja postaci Piotra Fiedorowicza, muzyka, który jako Fie.dronowicz weźmie udział w Konkursie Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja"
***
Na folkowy Poranek Dwójki w sobotę (26.04) od godz. 7.00 zaprasza Piotr Kędziorek.