"Jaką mamy kulturę, takie mamy czasy". Wnioski po debacie twórców i menadżerów kultury

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2025 14:52
– Moim zdaniem elitaryzm się nie sprawdza. Przyszłość ma egalitaryzm. Jednak aby do tego dojść, jest kilka elementów, które na tej drodze muszą się wydarzyć – mówiła wicedyrektorka Instytutu Adama Mickiewicza Olga Brzezińska, która uczestniczyła w debacie "Kultura z widokiem na przyszłość" w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
 W naszym języku dominuje elitystyczna definicja kultury. Tymczasem powinniśmy pamiętać, że kultura to także istotny filar zrównoważonego rozwoju  nie ma społeczeństwa obywatelskiego bez kultury  mówił Robert Piaskowski, dyrektor NCK
– W naszym języku dominuje elitystyczna definicja kultury. Tymczasem powinniśmy pamiętać, że kultura to także istotny filar zrównoważonego rozwoju – nie ma społeczeństwa obywatelskiego bez kultury – mówił Robert Piaskowski, dyrektor NCKFoto: Grzegorz Karkoszka/NCK

Brak czasu, brak dostępności i brak wiedzy o wydarzeniach – takie m.in. powody niekorzystania z kultury wymienili ankietowani w badaniu "Kultura a pokolenia – od Baby Boomers do Generacji Z", którego wyniki stanowiły punkt wyjścia do debaty w warszawskim MSN.

Posłuchaj rozmowy <<<

"Kultura z widokiem na przyszłość" - kluczem lepsza edukacja?

Według prelegentów jedną z barier jest brak odpowiedniej edukacji kulturalnej już od najmłodszych lat. - Moim zdaniem to ogromna strata, bo od kultury wszystko się zaczyna. To, w jaki sposób siadamy do stołu, w jaki sposób się porozumiewamy i jaką mamy organizację polityki i gospodarki, to naprawdę wynika z kultury. Jaką mamy kulturę, takie mamy czasy i jakość życia - przekonywała Olga Brzezińska.

Czytaj także:

Jej zdaniem konieczne są większe nakłady na edukację szkolną, tak by wzmocniony został etosu nauczyciela. - Ogromnym bólem napełnia mnie refleksja o tym, w jaki sposób w systemie traktowani są nauczyciele; że nie jest to zawód cieszący się należytym szacunkiem. A tam przecież na wiele lat oddajemy pod ich opiekę nasze dzieci. Nauczyciele są przewodnikami, inspiratorami, mentorami. Jeśli nie zainwestujemy w nauczycieli, to też nie zainwestujemy w przyszłe pokolenia - stwierdziła wiceszefowa Instytutu Adama Mickiewicza.

Sektor, który wspierać ma obywatelskie wartości

Organizatorem panelu dyskusyjnego "Kultura z widokiem na przyszłość" było Narodowe Centrum Kultury. - Pracownik/pracownica sektora kultury nie jest wyłącznie animatorem. Jest też kimś, kto nosi wartości obywatelskie. Jest generatorem energii społecznej, facylitatorem, kimś, kto nadaje sens, jest przewodnikiem. Uruchamia, zbiera, łączy. I w tym sensie te kompetencje są niezwykle rzadkie i pozainstytucjonalne. Wychodzą poza klasyczne rozumienie kształcenia animacji kulturowej. Dotykają kwestii obywatelskiego zaangażowania. Realizacji wielkich idei, jak integracja społeczna, działania na rzecz pokoju, tolerancji, równouprawnienia - wymieniał Robert Piaskowski, szef NCK.

Uczestnicy i uczestniczki debaty podkreślali też rolę lokalnych ośrodków kultury, którymi w mniejszych miejscowościach są często np. biblioteki. Coraz częściej są to miejsca multimedialne, umożliwiające dostęp do szeroko rozumianej kultury.

***

Przygotowała: Anna Depczyńska

Data emisji: 23.05.2025

Godz. emisji: 8.10

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki"

pg/k

Czytaj także

Robert Piaskowski: Narodowe Centrum Kultury projektuje przyszłość [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2024 10:49
- Na podstawie danych, pobieranych z całego pola kultury, NCK bada trendy. Jest więc instytucją, która w dużej mierze projektuje przyszłość. To bardzo ważna część jej działalności - mówił w "Poranku Dwójki" Robert Piaskowski, nowy dyrektor Narodowego Centrum Kultury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyka klasyczna (nie) dla wszystkich?

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2024 20:00
W czasie kiedy melomani zapełniają sale koncertowe, większość Polaków wybiera zupełnie inne zajęcia, niż słuchanie muzyki klasycznej na żywo. Jakie są przyczyny tego zjawiska? O tym rozmawialiśmy w "Debacie Dwójki".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa czekają zmiany. Zdecydują szerokie konsultacje

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2025 18:20
- Mamy takie poczucie, że ponieważ to już jest ponad 10 lat działania Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, warto spojrzeć głębiej na to, jakie zwrotnice możemy poprzestawiać - mówiła w Dwójce Agata Diduszko-Zyglewska, przewodnicząca zespołu ds. pola literackiego przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
rozwiń zwiń