Chopin i jego Europa 2014 na antenie Dwójki>>>
X Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Chopin i jego Europa" odbędzie się w dniach 15-31 sierpnia pod hasłem "Od Chopina i Griega do Panufnika". W jego programie znalazło się ponad 30 koncertów, a na nich m.in. Koncert a-moll Edwarda Griega, po raz pierwszy w Polsce wykonany na oryginalnych instrumentach, a także twórczość ulubionego ucznia Fryderyka Chopina Thomasa Tellefsena oraz Arne Nordheima, którego Witold Lutosławski uznał za wielkiego romantyka współczesności.
>>>Listy urodzinowe słuchaczy Dwójki dla Chopina<<<
To wątek norweski. Natomiast, jeśli chodzi o muzykę polską, tegoroczny festiwal stanowić będzie prawdziwy przegląd dzieł Andrzeja Panufnika. 16 utworów autora "Hommage à Chopin" usłyszymy we wspaniałych interpretacjach muzyków znanych i mniej znanych, najzdolniejszej młodzieży muzycznej i doświadczonych mistrzów. Są wśród nich 2 symfonie (IV oraz X), 3 koncerty solowe (fortepianowy, skrzypcowy i wiolonczelowy), niezwykła "Arbor cosmica" na smyczki oraz utwory kameralne - wszystkie 3 kwartety smyczkowe, sekstet "Train of Thoughts" oraz 6 z 12 fortepianowych miniatur (oryginalnie wydanych w Polsce jako "Krąg kwintowy"). Co niezwykle istotne, zabrzmią one również w wykonaniu artystów debiutujących w tym repertuarze - Apollon Musagète Quartett (wszystkie kwartety), pianistek Katarzyny Gołofit (Koncert fortepianowy) i Clare Hammond (12 Miniature Studies), skrzypaczki Aleksandry Kuls (Koncert skrzypcowy), wreszcie wybitnego harfisty Xaviera de Maistre ("Sinfonia concertante").
Nie zabraknie także najbardziej charakterystycznego rysu "Chopina i jego Europy": wykonawstwa historycznego. Należne jej centralne miejsce zajmie w tym obszarze Orkiestra XVIII wieku, która na X Festiwalu świętować będzie swój własny jubileusz dziesięciolecia odkrywczych i wciąż inspirujących interpretacji muzyki Fryderyka Chopina. Orkiestra była przy narodzinach Festiwalu, będzie również zamykać jego dekadę - prezentując obok Chopina, Griega i Beethovena półsceniczną wersję "Cosi fan tutte" Mozarta.
Wśród jubileuszowych gości pojawią się też artyści i inne zespoły, które z imprezą łączy wieloletnia przyjaźń: Martha Argerich, Nelson Goerner, Sinfonia Varsovia, Concerto Köln…
O tym wszyskim Róża Światczyńska rozmawiała ze Stanisławem Leszczyńskich, który opowiedział także o pozostałych planach - w szczególności fonograficznych - Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina na rok 2014.
mm