Wybrani w międzynarodowym konkursie artyści, dziennikarze i historycy w dniach 29 sierpnia - 14 września przemierzą sześć krajów postkomunistycznych, od solidarnościowego Gdańska, przez rumuńską Timiszoarę, po zjednoczony Berlin. Projekt jest elementem kampanii społeczno-edukacyjnej "Freedom Express" realizowanej przez Europejską Sieć Pamięć i Solidarność.
– Chodzi o to, by pokazać, czym był 1989 r. i przez ostatnie 25 lat zmienił się świat, zwłaszcza ten widziany oczami młodych ludzi – powiedział opiekun wyprawy Dariusz Rosiak. – Ja jestem z pokolenia, które świadomie żyło w komunizmie i pamięta doskonale czas przełomu. Tymczasem jest cała rzesza ludzi, którzy z powodu wieku nie wiedzą, czym był komunizm i na czym polegała fundamentalna zmiana 1989 r. – zauważył.
Dlatego ważne jest, by młode pokolenie w sposób twórczy pamiętało o tym, co wtedy się wydarzyło. – Wszyscy ci, którzy wezmą udział w projekcie "Freedom Express", są jakoś związani z kulturą i sztuką. To grono ludzi, którzy mają się nawzajem uzupełniać, mobilizować, a na koniec stworzyć jakąś nową jakość nie tylko dla nich samych, ale także dla tych, którzy świadomie przeżyli 1989 r. – mówił dziennikarz.
O tym, czym był ten czas dla dzisiejszych dwudziestoparolatków, w "Poranku Dwójki" opowiadała uczestnicząca w projekcie reżyserka Anna Kasperska (rocznik 1986 r.)
***
Ponadto w audycji zapowiedzieliśmy akcję "Zaczytani w Silesii". W Silesia City Center rusza wielka zbiórka książek: lektur szkolnych, powieści, romansów, kryminałów, albumów i innych. Zasilą one zbiory wiejskich bibliotek z województwa śląskiego, które borykają się z brakami w księgozbiorze.
"Poranek Dwójki" prowadził Marcin Pesta.
mc/jp