Wybitna znawczyni teatru podkreślała, że Wyspiański w swoich dramatach pokazywał mechanizmy nacisków społecznych, jakim poddawana jest jednostka i hipokryzję jaką te naciski wywołują. - Wszyscy żyjemy pod presją zobowiązań, a nie żyjemy własną prawdą. To jest u Wyspiańskiego podstawowy problem, żeby wyzwolić tę wewnętrzną prawdę, którą ma się w sobie, wtedy się przełamie wszystkie naciski.
Jako przykład takiego uwikłania prof. Maria Prussak podawała postać księdza, jednego z bohaterów "Klątwy". - Dochowanie ślubów kościelnych przerasta jego możliwości, co uruchomia cały mechanizm reakcji społeczności, która cofa się do czegoś, co jest pogańskim oglądem rzeczywistości i szuka sprawiedliwości poprzez mechanizmy zadośćuczynienia magicznego.
Religijną stronę "Klątwy" analizowała w audycji prof. Beata Guczalska. Teatrolożka zwracała uwagę na szaleństwo, jakie ogarnia bohaterów dramatu w obliczu klęski żywiołowej i potrzebę ofiary, jaką od wieków budzi w ludziach taka sytuacja.
***
Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą
Prowadzi: Jacek Wakar
Goście: prof. Maria Prussak z Instytutu Badań Literackich PAN oraz prof. Beata Guczalska, prorektor Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie
Data emisji: 15.03.2017
Godzina emisji: 18.00
bch/mc