Pierwszym ugrupowaniem, które odpowiadało na "głód nowoczesności", byli formiści. Ruch ten rozwijał się w latach 1917–1922, czyli w czasach końcówki I wojny światowej, narodzin II RP i wojny bolszewickiej.
Paryż 1925. Artyści kształtują obraz Polski
- Sztuka formistów była synkretyczna, łączyła w sobie różne tendencje awangardowe, takie jak kubizm, futuryzm i ekspresjonizm z jednym, bardzo istotnym dodatkiem, mianowicie własną tradycją ludową. Formiści, jak większość ugrupowań awangardowych, szukali źródeł w sztuce prymitywnej. Dla Picassa i kubistów były to np. maski murzyńskie oglądane w Muzeum Etnograficznym w Paryżu, natomiast dla formistów był to prymityw własny, rodzimy, narodowy, tzn. przede wszystkim sztuka góralska - mówiła prof. Maria Poprzęcka.
Jak przekonuje ekspertka, formistów cechowały młodzieńczy impet i tendencja do skandali, którą zaszczepili im zaprzyjaźnieni poeci futurystyczni. - Grupa ta była bardzo widoczna, a jej działalność - hałaśliwa. Szybko stała się synonimem nowoczesności, której tak bardzo poszukiwano - przekonywała prof. Poprzęcka.
W audycji przybliżyła też dwie wielkie indywidualności tworzące ruch formistów. Jedną z nich był Leon Chwistek, a drugą Stanisław Ignacy Witkiewicz.
***
Tytuł audycji: Galeria wyobraźni. Opowieści o sztuce polskiej
Prowadzi: prof. Maria Poprzęcka
Data emisji: 17.06.2018
Godzina emisji: 11.00
mg/bch